Τη Δευτέρα 5 Μαΐου 2014 στις 11.30 το πρωί, πραγματοποιήθηκε τελετή θεμελίωσης του κτηρίου του Ραλλείου στη συμβολή των οδών Γ. Λαμπράκη, Πειραιώς και Δωδεκανήσου. Στην τελετή παραβρέθηκε ο Υπουργός Παιδείας Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, ο Μητροπολίτης Πειραιώς κ. Σεραφείμ, ο πρώην Δήμαρχος κ. Αγραπίδης, υποψήφιοι Δήμαρχοι του Πειραιά, ο Διευθύνων Σύμβουλος του Οργανισμού Σχολικών Κτηρίων Ηρακλής Δρούλιας με στελέχη του οργανισμού, ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Αττικής κ. Δ. Γκίνης, οι διευθυντές της Ραλλείου, Δημήτρης Καλαϊτζίδης του Λυκείου και Θρασύβουλος Μαραγκόζογλου του Γυμνασίου, αντιπροσωπεία μαθητριών του Λυκείου, τα στελέχη της κατασκευαστικής εταιρείας που κατασκευάζει το κτήριο, κα.

Ο Υπουργός υποσχέθηκε ότι εντός του 2015 θα παραδοθεί το κτήριο στις μαθήτριες του Ραλλείου, υλοποιώντας έτσι ένα όνειρο δεκαετιών για την σχολική κοινότητα του ιστορικού σχολείου. Υπενθυμίζουμε ότι το κτήριο κατασκευάζεται με τις αρχές της βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής και θα αποτελέσει κτήριο υπόδειγμα.

2-new ral 3-001 1-new ral 3
3-new ral 3-002 4-new ral 3-003