Food4U

TO ΕIΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΒΙΝΤΕΟΦΕΣΤΙΒΑΛ FOOD 4U ΣΤΟ ΡΑΛΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

Το FOOD 4U αποτελεί εκστρατεία ευαισθητοποίησης για την υγιεινή διατροφή που διοργανώνεται από το Υπουργείο Πολιτικών Γεωργίας, Τροφίμων και Δασών και απευθύνεται κάθε χρόνο στους μαθητές και σπουδαστές όλης της Ευρώπης με στόχο την πραγματοποίηση τηλεοπτικών σποτ για τη σημασία της υγιεινής διατροφής.

Εκατοντάδες ήταν τα σποτ που συμμετείχαν στο διαγωνισμό, χιλιάδες οι νέοι κινηματογραφιστές, 33 οι σχολικές ομάδες φιναλίστ από 16 ευρωπαϊκές χώρες: Βέλγιο, Δανία, Φιλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Μ. Βρετανία, Ελλάδα, Λουξεμβούργο, Νορβηγία, Ολλανδία, Πορτογαλία, Ισπανία, Σουηδία, Ουγγαρία, Αυστρία και Ιταλία. Η γλώσσα εργασίας του φεστιβάλ ήταν η αγγλική. Οι ομάδες, συνοδεία των υπεύθυνων για το πρόγραμμα καθηγητών τους, φιλοξενήθηκαν με τιμές από το Ιταλικό Υπουργείο Πολιτικών Γεωργίας, Τροφίμων και Δασών για μια εβδομάδα στην Ιταλία.

Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε σε δύο μέρη. Το πρώτο μέρος διεξήχθη από τις 27 Σεπτεμβρίου έως την 1 Οκτωβρίου 2008 στην Καμερότα, τόπο-σύμβολο της μεσογειακής διατροφής στην Ιταλία. Εκεί οι φιλοξενούμενες αποστολές είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν και να απολαύσουν τόσο τον φυσικό πλούτο και τα πολιτιστικά μνημεία της περιοχής όσο και τις τοπικές γεύσεις. Το μεγάλο φινάλε έλαβε χώρα στην Ρώμη στις 2 και 3 Οκτωβρίου οπότε και πραγματοποιήθηκε η τελετή λήξης. Στην τελετή αναδείχθηκε ο τελικός νικητής του Food4U Award 2008 στον οποίο και απενεμήθη το Κύπελο του Προέδρου της Ιταλικής Δημοκρατίας.

FOOD4U1  FOOD4U2

Στο έργο της ομάδας του Ραλλείου Γενικού Πειραματικού Λυκείου Θηλέων Πειραιά με τίτλο ?Τake action - Choose your Food? (?Αναλαμβάνουμε δράση- Επιλέγουμε αυτό που τρώμε?) απενεμήθη το Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής, βραβείο που δόθηκε κατ΄εξαίρεσιν για πρώτη φορά με το εξής σκεπτικό: «Ασυνήθιστη εκτέλεση η οποία με αποτελεσματικό τρόπο επικοινωνεί την σημασία της διασφάλισης της υγείας μας κάνοντας τις σωστές επιλογές, ακολουθώντας ισορροπημένη και ποικίλη διατροφή παραμένοντας ταυτόχρονα ανεπηρέαστοι από τις κακές διατροφικές συνήθειες του καιρού μας.»

FOOD4U3

Η αποστολή του Ραλλείου Γενικού Πειραματικού Λυκείου Θηλέων Πειραιά αποτελείται από τις συντονίστριες-εκπαιδευτικούς Μαρία Μωραϊτάκη και Κατερίνα Χριστοδούλου και από τις μαθήτριες Βελτσίστα Αντωνία, Γκουβούση Ασημίνα, Καντεράκη Στυλιανή, Καρατζή Ζαμπέτα Μποσνακίδη Λαμπρινή, Μουστάκα Ευαγγελία, Μαθιουδάκη Αθηνά, Σταματάκη Αναστασία, Φύτρου Ραφαέλα, και Σακκαλή Σοφία. H ομάδα παραχώρησε συνεντεύξεις στο ραδιοφωνικό σταθμό της Deutche Welle και στην τηλεόραση της RAI κατά την παραμονή της στη Ρώμη.