Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ?Βουλή των Εφήβων? οργανώνεται από τη Βουλή των Ελλήνων σε συνεργασία με τα Υπουργεία Ελλάδας και Κύπρου. Απευθύνεται στους μαθητές των Λυκείων με σκοπό να καλλιεργήσει το ενδιαφέρον τους για τα κοινά και να τους ενθαρρύνει να διατυπώσουν τους προβληματισμούς και τις προτάσεις τους πάνω σε θέματα που τους απασχολούν.

Οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετέχουν στο πρόγραμμα από τον πρώτο χρόνο εφαρμογής του(1995-1996).

Υπεύθυνoς για τη διεξαγωγή του προγράμματος είναι o καθηγητής κ. Νίκος Παναγιωτόπουλος.

Η μαθήτρια της Γ? τάξης Κυριακίδη Ειρήνη επελέγη να εκπροσωπήσει το σχολείο μας και την Α? Περιφέρεια Πειραιά στην ΙΓ' Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων στην Επιτροπή Eσωτερικών Υποθέσεων και Εθνικής Άμυνας με θέμα τη Στρατολογία των Ελλήνων.

Να πώς περιγράφει η ίδια η μαθήτρια την εμπειρία της:

"Η ΙΓ? Σύνοδος της Βουλής των Εφήβων πραγματοποιήθηκε στις 31/8/2012 και συμμετείχαν 300 έφηβοι βουλευτές από την Ελλάδα, την Κύπρο και τον απόδημο ελληνισμό.

Την πρώτη μέρα συγκεντρωθήκαμε στο ξενοδοχείο Metropolitan , όπου μας δόθηκαν ειδικές ταυτότητες, τις οποίες έπρεπε να φοράμε συνέχεια, εντός και εκτός του ξενοδοχείου. Έπειτα εκπρόσωποι της Βουλής μας ενημέρωσαν για τα θέματα των επιτροπών μας και έλυσαν όποιες απορίες υπήρχαν για τα άρθρα των νομοσχεδίων. Το βράδυ στο δείπνο, οι βουλευτές της κάθε επιτροπής κάθησαν στο δικό τους τραπέζι και έτσι τα μέλη όλων των επιτροπών συνδέθηκαν μεταξύ τους. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα «πάρτυ-έκπληξη» κατά το οποίο δημιουργήθηκε ένα πολύ ευχάριστο κλίμα ανάμεσα στα παιδιά όλων των επιτροπών, αφού είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε όλοι με όλους, όχι μόνο «περί ανέμων και υδάτων», αλλά και για σοβαρότερα θέματα που απασχολούν τη χώρα.

Το επόμενο πρωί η επιτροπή μας, των Εσωτερικών Υποθέσεων και Εθνικής Άμυνας, με θέμα τη Στρατολογία των Ελλήνων, επισκέφτηκε τη Βουλή και συνεδρίασε με προέδρους τους κ. Δήμα και κ. Κεφαλογιάννη. Επίσης, μας επισκέφθηκε ο Πρόεδρος της Βουλής κ. Ευάγγελος Μεϊ?αράκης. Ο εισηγητής κάθε επιτροπής μπορούσε να μιλήσει για 6 λεπτά, ενώ όποιος έφηβος βουλευτής επιθυμούσε να πάρει το λόγο δεν έπρεπε να ξεπεράσει τα 4 λεπτά. Το σημαντικότερο όλων είναι πως ανταλλάξαμε απόψεις μεταξύ μας και χωρίς συγκρούσεις καταλήξαμε στην ψήφιση του νομοσχεδίου, κάνοντας ορισμένες αλλαγές, τις οποίες θεωρήσαμε απαραίτητες.

Την επόμενη ημέρα επισκεφθήκαμε την Ακρόπολη και το νέο μουσείο, όπου η ξεναγός μας ανέφερε σημαντικά θέματα της ιστορίας της αρχαίας Ελλάδας .

Στις 3/9 πραγματοποιήθηκε η Ολομέλεια, όπου συγκεντρώθηκαν όλες οι επιτροπές και παρευρέθηκαν ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Παπούλιας, ο Πρόεδρος της Βουλής και ορισμένοι βουλευτές, η πλειοψηφία τους όμως αναχώρησε πριν τη λήξη της Ολομέλειας και έτσι δεν είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε με αρκετούς από αυτούς.

Θεωρώ πως η συμμετοχή μου στο πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων είναι μια πολύ σημαντική εμπειρία. Όλοι οι «συνάδελφοι» ανταλλάξαμε τηλέφωνα, ηλεκτρονικές διευθύνσεις και μέχρι και σήμερα επικοινωνούμε καθημερινώς μεταξύ μας. Ήταν τέσσερις πραγματικά υπέροχες ημέρες."

Bouli 2012B Bouli 2012A