Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ?Βουλή των Εφήβων? οργανώνεται από τη Βουλή των Ελλήνων σε συνεργασία με τα Υπουργεία Ελλάδας και Κύπρου. Απευθύνεται στους μαθητές των Λυκείων με σκοπό να καλλιεργήσει το ενδιαφέρον τους για τα κοινά και να τους ενθαρρύνει να διατυπώσουν τους προβληματισμούς και τις προτάσεις τους πάνω σε θέματα που τους απασχολούν.

Οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετέχουν στο πρόγραμμα από τον πρώτο χρόνο εφαρμογής του(1995-1996).

Υπεύθυνoς για τη διεξαγωγή του προγράμματος είναι o καθηγητής κ. Νίκος Παναγιωτόπουλος.

Η μαθήτρια της Γ? τάξης Κατσουλάκου Έφη επελέγη να εκπροσωπήσει το σχολείο μας και την Α? Περιφέρεια Πειραιά στην ΙΣΤ' Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων στην Eπιτροπή Oικονομικών Yποθέσεων Παραγωγής και Εμπορίου με θέμα τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Να πώς περιγράφει η ίδια η μαθήτρια την εμπειρία της: «Η ΙΣΤ' Σύνοδος της Βουλής των Εφήβων έλαβε χώρα την Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2011 στο ξενοδοχείο Metropolitan όπου κατέλυσαν όλοι οι Έφηβοι Βουλευτές από την Ελλάδα, την Κύπρο και τις κοινότητες του απόδημου ελληνισμού .

Την πρώτη μέρα μας δόθηκαν ειδικές ταυτότητες για την μεταφορά μας εντός και εκτός ξενοδοχείου καθώς και το πρόγραμμα που θα ίσχυε για τις επόμενες μέρες. Το ίδιο βράδυ στο δείπνο μας υπήρχαν εκπρόσωποι της Βουλής, οι οποίοι μας καλωσόρισαν και μας ενημέρωσαν για τις επιτροπές μας και τα αντίστοιχα νομοσχέδιά τους. Πρέπει να σημειωθεί ότι ενώ υπήρχαν τριακόσιοι άγνωστοι έφηβοι διασκεδάσαμε όλοι μαζί με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια οικεία και ευχάριστη ατμόσφαιρα μεταξύ μας.

Το επόμενο πρωί, η επιτροπή μας των Οικονομικών Υποθέσεων Παραγωγής και Εμπορίου επισκέφθηκαν το νέο μουσείο της Ακρόπολης καθώς και το μνημείο της Ακρόπολης ενώ οι υπόλοιπες επιτροπές συνεδρίαζαν στην Βουλή.

Την επόμενη μέρα η επιτροπή μας επισκέφθηκε την Βουλή. Μας υποδέχτηκαν η κυρία Αποστολάκη, ο τέως πρόεδρος της Βουλής κύριος Σιούφας και ο πρόεδρος της Βουλής κύριος Πετσάλνικος. Μας οδήγησαν στην αίθουσα όπου εκθέσαμε τις απόψεις μας. Ο/Η εισηγητής /εισηγήτρια κάθε επιτροπής είχε στη διάθεσή του/της 6 λεπτά, ενώ όποιος επιθυμούσε να μιλήσει δεν έπρεπε να ξεπεράσει τα 3 με 4 λεπτά. Στην συνέχεια υπήρχε η δυνατότητα όποιος έφηβος βουλευτής επιθυμούσε να πάρει τον λόγο ή να ρωτήσει κάποιον βουλευτή.

Στις 4-9-2011 πραγματοποιήθηκε η ΙΣΤ' Σύνοδος της Ολομέλειας της Βουλής των Εφήβων. Στην κεντρική αίθουσα της Βουλής βρίσκονταν όλες οι Επιτροπές καθώς και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κύριος Παπούλιας, ο Πρόεδρος της Βουλής,ο Πρωθυπουργός, η Υπουργός Παιδείας και άλλοι βουλευτές. Στην ολομέλεια οι Έφηβοι Βουλευτές είχαμε την ευκαιρία να συναντήσουμε από κοντά τους πολιτικούς. Δεν ήταν λίγοι αυτοί που άρχισαν να εκθέτουν τις απόψεις τους για το μέλλον της χώρας καθώς και τις ανησυχίες τους στον Πρωθυπουργό και την Υπουργό Παιδείας. Παρ? ότι έλαβα μέρος στην κλήρωση για να μιλήσω στην Ολομέλεια, δεν κληρώθηκα. Το γεγονός όμως ότι βρισκόμουν εκεί και ότι είχα την δυνατότητα να κάνω διάλογο με τους Έλληνες και τους Έφηβους βουλευτές ήταν εξαιρετικά σημαντικό για εμένα.

Η εμπειρία αυτή ήταν μια εμπειρία ζωής. Με τους "συναδέλφους" Εφήβους Βουλευτές ανταλλάξαμε ηλεκτρονικές διευθύνσεις ώστε να διατηρήσουμε επικοινωνία. Μέχρι σήμερα δεν έχουμε σταματήσει να δραστηριοποιούμαστε δημιουργώντας ιστολόγιο όπου έχει την δυνατότητα να αρθρογραφεί κάθε έφηβος βουλευτής. Ήταν τέσσερις ιδιαίτερες μέρες της ζωής μου που θα μείνουν αξέχαστες για πάντα.»