Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ?Βουλή των Εφήβων? οργανώνεται από τη Βουλή των Ελλήνων σε συνεργασία με τα Υπουργεία Ελλάδας και Κύπρου. Απευθύνεται στους μαθητές των Λυκείων με σκοπό να καλλιεργήσει το ενδιαφέρον τους για τα κοινά και να τους ενθαρρύνει να διατυπώσουν τους προβληματισμούς και τις προτάσεις τους πάνω σε θέματα που τους απασχολούν. Οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετέχουν στο πρόγραμμα από τον πρώτο χρόνο εφαρμογής του(1995-1996).

Υπεύθυνες για τη διεξαγωγή του προγράμματος είναι οι φιλόλογοι καθηγήτριες Γαρυφαλάκη Άννα για τη Β΄ Λυκείου και Κανελετοπούλου Χαραλαμπία για την Α΄ Λυκείου.

Στη Δ΄ Σύνοδο(1999) αναπληρωματικό μέλος επελέγη η μαθήτρια Πατσουράκη Ευδοξία. Αντικείμενο του προβληματισμού της ήταν η ανεργία στην Ελλάδα και οι επιπτώσεις της στους νέους. Η μελέτη του φαινομένου είχε βασιστεί σε στατιστική έρευνα. Από το 2000 είναι φοιτήτρια του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πειραιά.