Με χαρά ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας, ως ένα από τα παλαιότερα μέλη του Δικτύου στην Ελλάδα, συμμετείχε με εισήγηση στην εορταστική εκδήλωση για την επέτειο των 70 χρόνων του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων με την UNESCO ASPnet που διοργανώθηκε από την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO σε συνεργασία με την Διεύθυνση Ευρωπαϊκών και Διεθνών Θεμάτων του ΥΠΑΙΘΑ στο Ινστιτούτο Γκαίτε την Παρασκευή 1/12/2023. Παρευρέθηκαν ο Διευθυντής Νικόλαος Ζαρκαδούλας και η εκπαιδευτικός-συντονίστρια UNESCO ASPnet για το Ράλλειο Λύκειο Αικατερίνη Χριστοδούλου. Στην εισήγησή της η κα Χριστοδούλου αναφέρθηκε στα 2 διεθνή πιλοτικά προγράμματα του Δικτύου στα οποία συμμετείχε το σχολείο μας, "Αντιμετωπίζοντας την Κλιματική Αλλαγή" (2015-16) και "Διδάσκοντας & Μαθαίνοντας με τη Ζωντανή παράδοση" (2019-21), και στο ρόλο που αυτά διαδραμάτισαν στη διαμόρφωση της εξωστρεφούς σχολικής κουλτούρας του Ραλλείου Λυκείου.
Ευχαριστούμε θερμά την Εθνική Συντονίστρια του Δικτύου κυρία Βέρα Δηλάρη για την άψογη συνεργασία και την σταθερή αμέριστη υποστήριξη σε όλες τις δραστηριότητες του σχολείου μας στο πλαίσιο του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων με την UNESCO ASPnet.

asp70-1

asp70-2