Το έργο του σχολείου μας “The MED project”, που εστιάζεται στην ενσωμάτωση του στοιχείου Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς «Μεσογειακή Διατροφή» στη διαθεματική διδασκαλία τριών διδακτικών αντικειμένων, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ ROOTS, επελέγη από την UNESCO για να δημοσιευθεί ως καλή πρακτική στο ηλεκτρονικό περιοδικό "Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη" (UNESCO ESD Newsletter, τεύχος Μαΐου 2023).
Το άρθρο με τίτλο «ASPnet schools in Greece integrate art and culture to promote education for sustainable development»/ «Σχολεία του Δικτύου ASPnet στην Ελλάδα προωθούν την Το άρθρο με τίτλο «ASPnet schools in Greece integrate art and culture to promote education for sustainable development»/ «Σχολεία του Δικτύου ASPnet στην Ελλάδα προωθούν την Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη μέσω της ενσωμάτωσης της τέχνης και του πολιτισμού στη διδασκαλία» παρουσιάζει τα έργα τριών ελληνικών σχολείων που αποδεικνύουν ότι η τέχνη και ο πολιτισμός αποτελούν πολύτιμο όχημα για την προώθηση της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη μέσω της καθημερινής διδακτικής πρακτικής.
Ευχαριστούμε θερμά την Εθνική Συντονίστρια του Δικτύου ASPnet κ. Βέρα Δηλάρη για την αμέριστη υποστήριξή της.
Σύνδεσμος: https://www.unesco.org/en/articles/aspnet-schools-greece-integrate-art-and-culture-promote-education-sustainable-development?fbclid=IwAR0K716ErNwOrQ7Jfrov8ku9yBTYJj2ikEDS2th83B8WshcOxYaUvs9HmX4
Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Κ. Χριστοδούλου

unesco-11