Το σχολείο μας, ως μέλος του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO (ASPnet), έλαβε μέρος με 10 μαθήτριες και 2 εκπαιδευτικούς στο 21ο Μαθητικό Συμπόσιο Λυκείων Αττικής του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων UNESCO ASPnet με θέμα «Η Κλιματική Κρίση είναι εδώ» και υποθέματα Κλιματική Ουδετερότητα, Κλιματική Μετανάστευση και Κλιματική Δικαιοσύνη. Οι εργασίες του Συμποσίου πραγματοποιήθηκαν δια ζώσης στις εγκαταστάσεις του Κολεγίου Αθηνών στις 16 και 17 Φεβρουαρίου 2023. Το Συμπόσιο διοργανώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO και το Κολέγιο Αθηνών.
Συγχαρητήρια στις μαθήτριες Μποτέα Αφροδίτη, Παναγιώτου Μαρίνα, Παπαδημάτου Νικολέτα, Παπαδρόσου ¨Έλενα, Τσαμαντάκη Δανάη, Τσαντάκη Ασημίνα, Φιορεντίνου Σταματία, Φιορεντίνου Φλώρα, Χατζηαλέξη Δομνίκη και Ψευτέλη Γεωργία που εκπροσώπησαν το σχολείο μας.
Την ομάδα του Ραλλείου Λυκείου προγύμνασαν, συντόνισαν και συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Μ. Παναγιωτοπούλου και Κ. Χριστοδούλου.

unesco-1

unesco-2