unesco 2531 5 2020Η θεατρική παράσταση του σχολείου μας «Εκκλησιάζουσες» του Αριστοφάνη σε σκηνοθεσία της Φιλολόγου-Θεατρολόγου Δρ Μαρίας Παναγιωτοπούλου και θεατρική απόδοση και προσαρμογή του φιλολόγου Δημήτρη Χριστόπουλου επελέγη ως «καλή πρακτική» για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον εορτασμό της Διεθνούς Εβδομάδας για τις Τέχνες στην Εκπαίδευση του Δικτύου Συνεργαζομένων Σχολείων ASPnet UNESCO.

Η συμμετοχή του ΡαλλείουΛυκείου δημοσιεύθηκε στην ιστοσελίδα του Δικτύου UNESCO ASPnet και στο τεύχος 8 (25 Μαΐου 2020) του ηλεκτρονικού περιοδικού Connect, UNESCO ASPnet Newsletter που είναι αφιερωμένο στο ρόλο της τέχνης στην εκπαίδευση όχι μόνο μέσω των καλλιτεχνικών μαθημάτων αυτών καθεαυτών, αλλά και μέσω διαθεματικών δραστηριοτήτων και προγραμμάτων. Αυτού του είδους οι καλές πρακτικές συνεισφέρουν επίσης στην Εκπαίδευση για την Παγκόσμια Ιδιότητα του Πολίτη (GCED),στην Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη (ESD), στην εκπαίδευση για την πολιτισμική πολυμορφία και την πολιτιστική κληρονομιά και, συνολικά, στον Στόχο 4.7(SDG 4.7) του ΟΗΕ: Διασφάλισηέως το 2030, ότι όλοι οι εκπαιδευόμενοι θα αποκτήσουν τη γνώση και θα καλλιεργήσουν τις δεξιότητες που χρειάζονται για να προάγουν τη βιώσιμη ανάπτυξη, μέσω, μεταξύ άλλων, της εκπαίδευσης για τη βιώσιμη ανάπτυξη και τον βιώσιμο τρόπο ζωής, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την ισότητα των φύλων, της προαγωγής της κουλτούρας της ειρήνης και της μη-βίας, της ταυτότητας του παγκόσμιου πολίτη, καθώς και μέσω της αναγνώρισης της πολιτιστικής ποικιλομορφίας και της συμβολής του πολιτισμού στη βιώσιμη ανάπτυξη.