Το έναυσμα για το θέμα του πολιτιστικού προγράμματος δόθηκε από τα νέα ελληνικά κείμενα της Β τάξης και συγκεκριμένα το έργο του Νίκου Καζαντζάκη «Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά». Πρέπει να σημειώσουμε ότι οι στόχοι του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία αφού η πλειοψηφία των μαθητριών παρακολουθούσε παράλληλο πρόγραμμα δημιουργικής γραφής με ανάλογο θέμα με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Δημήτριο Χριστόπουλο. Η ανάλυση των ιδεών που θίγονται στο μυθιστόρημα αλλά και η σύγκρισή τους με όσα παρουσιάζονται στην ομώνυμη κινηματογραφική ταινία χρησιμοποιήθηκαν ως ερεθίσματα σε μια σειρά θεατρικών αυτοσχεδιασμών που ενεργοποίησαν τις μαθήτριες προς αυτήν την κατεύθυνση. Το «παιχνίδι ρόλων», η «σύγκριση και αντίθεση», η «ανακριτική καρέκλα», οι «δυναμικές και στατικές εικόνες» αλλά και άλλες θεατρικές ασκήσεις για την ενδυνάμωση των σχέσεων στα μέλη της ομάδας συνέβαλαν όχι μόνο στην απελευθερωτική χαρά που δίνει η ενασχόληση με την τέχνη αλλά στο εξαιρετικό παραστασιακό αποτέλεσμα. Οι πρόβες της παράστασης που γίνονταν κάθε Κυριακή από τις αρχές Οκτωβρίου 2015 μέχρι τις παραστάσεις στα τέλη Μαρτίου 2016 χαρακτηρίζονται από την αυθόρμητη συνεργασία των μαθητριών μεταξύ τους και το μεγάλο ενδιαφέρον για το θεατρικό αποτέλεσμα. Οι παραστάσεις έγιναν στο θέατρο Κωσταράκος των Καμινίων το Σάββατο 5 και την Κυριακή 6 Μαρτίου 2016 , το απόγευμα, μέσα σ? ένα κατάμεστο θέατρο και τις δυο φορές. Επίσης πραγματοποιήθηκε άλλη μια παράσταση στον ίδιο χώρο στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Θεάτρου των σχολείων του Πειραιά στις 15 Απριλίου 2016.

Υπεύθυνοι καθηγητές : Παναγιωτοπούλου Μαρία, Χριστόπουλος Δημήτριος