Το σχολείο μας υλοποίησε πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα "Θέσις η καλουμένη Πειραιεύς".

Σ? αυτό συμμετείχαν 18 μαθήτριες από την Α', Β? και Γ' Λυκείου και την ομάδα συντόνισαν οι καθηγήτριες Καφούρου Ειρήνη, Μουργινάκη Κυριακή και Τσετσέκου Βίκυ.

Η ιστορία του Πειραιά είναι μία συναρπαστική ??περιπέτεια?? ανάμεσα στους αιώνες. Με πολλές και ποικίλες μεταπτώσεις. Με περιόδους ακμής και παρακμής, ανόδου και πτώσης που και μόνον αυτές την κάνουν όχι μόνο απλώς ενδιαφέρουσα αλλά και ελκυστική. Στην ιστορική αυτή πορεία είναι έκδηλα ορισμένα στοιχεία, που της προσδίνουν τις ??διαστάσεις?? μίας γοητευτικής διαδρομής μέσα στο χρόνο, μιας διαδρομής που συνεχίζεται με εναλλαγή ??σκηνικών?? αλλά πάντοτε στον ίδιο χώρο πάνω από τέσσερις χιλιετίες. Για να καταλήξει, μετά το θαύμα της δημιουργίας της νεότερης πόλης του Πειραιά, στη διάρκεια του περασμένου αιώνα, στη σημερινή πραγματικότητα: σε μια μεγαλόπολη που σφύζει από ζωή, με το πρώτο λιμάνι της χώρας μας και με όλα τα τυπικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα ενός μεγάλου ναυτιλιακού και εμποροβιομηχανικού κέντρου.

Αυτό το πρόγραμμα αφιερώνεται στη μνήμη του Κ. Κυρλακίτση που ήταν διευθυντής του σχολείου από το 2004 ως το 2007 και έφυγε από κοντά μας τόσο γρήγορα και απρόσμενα. Ο Πειραιάς ήταν η δεύτερη πόλη που αγάπησε μετά από την πατρίδα του την Ικαρία. Είναι η πόλη που έζησε και σταδιοδρόμησε και το λιμάνι ήταν ο συνδετικός κρίκος και το μέσο που τον έφερνε κάθε φορά κοντά στις ρίζες του.