Σκοπός του προγράμματος ήταν η καταγραφή των δραστηριοτήτων των ευρωπαϊκών, πολιτιστικών και περιβαλλοντικών προγραμμάτων καθώς και των υπολοίπων δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων του σχολείου κατά το σχολικό έτος 2013-2014 στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος COMENIUS ?Sustainable School Indicators?/?Δείκτες Αειφόρου Σχολείου?.

Το τελικό προϊόν ήταν η δημιουργία ταινίας τεκμηρίωσης διάρκειας 8-10 λεπτών που περιγράφει την καθημερινότητα του σχολείου με κεντρικό άξονα τις προαναφερθείσες δραστηριότητες.

Οι παιδαγωγικοί στόχοι του προγράμματος ήταν να αναπτύξουν οι μαθήτριες πνεύμα ομαδικότητας, αποδοχής και συνεργασίας μεταξύ τους και με τους καθηγητές, να ασκήσουν την κριτική τους σκέψη ανταλλάσσοντας απόψεις και λαμβάνοντας αποφάσεις, να σχεδιάζουν και να οργανώνουν τις διαδικασίες και τα βήματα για τη διερεύνηση του υλικού, να συμμετέχουν φυσικά και διανοητικά στη διαδικασία της μάθησης με την ανάπτυξη διαλόγου και επικοινωνίας και τέλος, να αναπτύξουν πρακτικές δεξιότητες σε σχέση με την παραγωγή ολοκληρωμένης «εικόνας-κειμένου».

Ευχαριστούμε από καρδιάς όλους τους καθηγητές και τις μαθήτριες του Ραλλείου για τον ενθουσιασμό, την προθυμία και την υποστήριξη τους στο πρόγράμμά μας!

Συντονιστής- καθηγητής: Κατερίνα Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας)

Εκπαιδευτική Ομάδα: Πηνελόπη Καπελαρή (Φιλόλογος) και Δημήτρης Αγγελιδάκης (Πληροφορικής).