Είκοσι (20) μαθήτριες από όλες τις τάξεις του σχολείου μας, 10 εκ των οποίων έλαβαν μέρος στο ΙΒ' Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Αττικής του Προγράμματος Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPNET) UNESCO, συζήτησαν τους τρόπους, τις αιτίες και τις κατευθύνσεις του μετασχηματισμού του κόσμου μας με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς κκ Καπελαρή και Χριστοδούλου. Οι συντονίστριες εκπαιδευτικοί δημιούργησαν διαδικτυακή συνεργατική πλατφόρμα (wiki) στην οποία όλη η ομάδα μπορούσε να αναρτήσει σχετικό υλικό (άρθρα, φωτογραφικό υλικό, εικόνες, καλλιτεχνικά έργα ( ralleiosunesco.wikispaces.com ).

UNESCO POSTERΟι συζητήσεις αποτυπώθηκαν συμβολικά με εικόνες και το τελικό αποτέλεσμα ήταν ο σχεδιασμός της αφίσας που απετέλεσε την καλλιτεχνική συμμετοχή του σχολείου μας στο ΙΒ Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Αττικής του Προγράμματος Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPNET) UNESCO.

Υπεύθυνες-Συντονίστριες: Πηνελόπη Καπελαρή (ΠΕ 02), Κατερίνα Χριστοδούλου (ΠΕ 06)