Το γενικό θέμα του Πολιτιστικού αυτού Προγράμματος του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2016-2017 ήταν «Συνυπάρχω, Συνανήκω, Συμπορεύομαι», με θεματικούς άξονες:

α. Θεσμικό πλαίσιο,

β. Κατακτήσεις και Προοπτικές

Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν 15 μαθήτριες από όλες τις τάξεις, δέκα εκ των οποίων έλαβαν μέρος ως σύνεδροι στο ΙΣΤ? Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Αττικής του Προγράμματος Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPNet) UNESCO που διεξήχθη στις 16 και 17 Φεβρουαρίου 2017 στο 2ο ΓΕΛ Γέρακα

Οι παιδαγωγικοί μας στόχοι ήταν να αναπτύξουν οι μαθήτριες πνεύμα ομαδικότητας, αποδοχής και συνεργασίας μεταξύ τους, να αναπτύξουν κριτική σκέψη, στο πνεύμα του διαλόγου και της επικοινωνίας. Η επεξεργασία των θεματικών αξόνων έγινε σε ομάδες εργασίας.

Παράλληλα δημιουργήσαμε καλλιτεχνικό δρώμενο, υπό τη την σκηνοθεσία και τη διδασκαλία της Δρ Μαρίας Παναγιωτοπούλου, φιλολόγου-θεατρολόγου του σχολείου μας, την οποία ευχαριστούμε θερμά. Το δρώμενο απετέλεσε τη συμμετοχή του σχολείου στο καλλιτεχνικό μέρος του Συμποσίου.

Συντονισμός: Αικατερίνη Χριστοδούλου (Αγγλικής γλώσσας) και Χαραλαμπία Κανελετοπούλου (Φιλόλογος).