Το γενικό θέμα του Περιβαλλοντικού αυτού Προγράμματος του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2015-2016 ήταν «Εκπαίδευση και Αειφόρος Ανάπτυξη» και κινήθηκε σε τέσσερις θεματικούς άξονες:

Α. Οικονομική Ανάπτυξη

Β. Κοινωνική Ένταξη

Γ. Περιβαλλοντική Bιωσιμότητα

Δ. Εθελοντισμός ? Αλληλεγγύη

Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν 15 μαθήτριες από όλες τις τάξεις, δέκα εκ των οποίων έλαβαν μέρος ως σύνεδροι στο ΙΣΤ? Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Αττικής του Προγράμματος Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPNet) UNESCO που διεξήχθη στις 25 και 26 Φεβρουαρίου 2016 στο Κλασικό Λύκειο Αρσακείου Ψυχικού.

Οι παιδαγωγικοί μας στόχοι ήταν να αναπτύξουν οι μαθήτριες πνεύμα ομαδικότητας, αποδοχής και συνεργασίας μεταξύ τους, να αναπτύξουν κριτική σκέψη, στο πνεύμα του διαλόγου και της επικοινωνίας. Η επεξεργασία των θεματικών αξόνων έγινε σε ομάδες εργασίας ενώ δημιουργήσαμε και μικρού μήκους ταινία σχετική με το θέμα η οποία απετέλεσε τη συμμετοχή του σχολείου στο καλλιτεχνικό μέρος του Συμποσίου.

Συντονισμός: Αικατερίνη Χριστοδούλου (Αγγλικής γλώσσας) και Χαραλαμπία Κανελετοπούλου (Φιλόλογος).