Το σχολείο μας υλοποίησε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα "Επιλέγω? ποδήλατο". Σ? αυτό συμμετείχαν 17 μαθήτριες της Β? Λυκείου και την ομάδα συντόνισαν οι καθηγήτριες Γαλάκου Ειρήνη και Καβουκλή Μαρία .

Το πρόγραμμα στόχευε ν? αλλάξει τη συμπεριφορά των ίδιων των μαθητριών απέναντι στο πρόβλημα της ρύπανσης και να τις βοηθήσει να υπευθυνοποιηθούν στο ποσοστό που τους αναλογούσε.

Για την επίτευξη του στόχου η ομάδα συνέταξε ερωτηματολόγιο που αφορούσε τόσο το θέμα του κυκλοφοριακού προβλήματος όσο και τη χρήση του ποδηλάτου ως μέσου αποφόρτισής του, φωτογράφισε την κατάσταση γύρω από το σχολείο της, επισκέφθηκε το Δήμαρχο υποβάλλοντας προτάσεις για δημιουργία ποδηλατοδρόμου και παρουσίασε το πρόγραμμά της τόσο στη σχολική κοινότητα όσο και στην εκδήλωση που διοργάνωσε η Δ/νση ΔΕ. Πειραιά στην πλατεία Κοραή.

PODILATO1  PODILATO2

Ολοκληρώνοντας την έρευνα η ομάδα συνειδητοποίησε τον καταλυτικό ρόλο της χρήσης του ποδηλάτου και γενικότερα των εναλλακτικών μέσων συγκοινωνίας στην αποσυμφόρηση του κυκλοφοριακού προβλήματος και άλλαξε τη στάση της σχετικά με τον τρόπο της καθημερινής μετακίνησης.

PODILATO3