Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθήτριες διερεύνησαν την έννοια «Επάγγελμα», επέλεξαν επαγγέλματα που τις ενδιέφεραν να γνωρίσουν και μελέτησαν αυτά μέσα από έντυπες και ηλεκτρονικές μονογραφίες, πήραν συνεντεύξεις από επαγγελματίες, γνώρισαν το αντικείμενο της εργασίας τους και συζήτησαν μαζί τους . Κατά το δεύτερο μέρος του προγράμματος, οι μαθήτριες με τη συνεργασία και τη βοήθεια της υπεύθυνης του Γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΓΡΑ.Σ.Ε.Π) κατανόησαν την διαδικασία προετοιμασίας και οργάνωσης μιας Εκπαιδευτικής επίσκεψης στα πλαίσια του Επαγγελματικού προσανατολισμού καθώς και της Ημέρας επαγγελμάτων και στη συνέχεια ανέλαβαν πολλές δραστηριότητες τόσο για την επικοινωνία με τους διαφόρους φορείς, τους προσκεκλημένους επαγγελματίες, την μαθητική κοινότητα όσο και για την γραμματειακή υποστήριξη των εκδηλώσεων τους, αναλαμβάνοντας πρωτοβουλίες και αναπτύσσοντας δεξιότητες επικοινωνίας και υπευθυνότητας.

Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν μαθήτριες της Α' και της Β' τάξης του σχολείου μας .

Υπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος ήταν η κα Μοσχονά Μαρία.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Πειραιά όπου οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τις σχολές και τα τμήματα του, καθώς και τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Πανεπιστήμιου από εκπρόσωπο του Γραφείου διασύνδεσης και ξεναγήθηκαν στον χώρο της Βιβλιοθήκης και του Συμβουλευτικού κέντρου του Πανεπιστήμιου. (Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 27 Νοεμβρίου 2009 με τις μαθήτριες των Α1', Α3' και Α4' τμημάτων)

Επίσκεψη στο Πάντειο Πανεπιστήμιο όπου οι συμμετέχουσες ενημερώθηκαν για τις σχολές και τα τμήματα του καθώς και τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Πανεπιστήμιου από εκπρόσωπο του Γραφείου διασύνδεσης και ξεναγήθηκαν στον χώρο της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστήμιου και παρακολούθησαν μάθημα στο αμφιθέατρο Σ. Καράγιωργα. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 22 Μαρτίου 2010 με τις μαθήτριες των Α2' και Α5' τμημάτων.

Επίσκεψη στο Ιστορικό Αρχείο Πειραιά όπου οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για το τι σημαίνει Αρχείο, Ιστορικό Αρχείο, τι περιλαμβάνει το Ιστορικό Αρχείο Πειραιά, πότε δημιουργήθηκε και για το ότι είναι ένα από τα πλουσιότερα αρχεία της νεώτερης Ελλάδας. Επίσης, ενημερώθηκαν για τα επαγγέλματα του Ιστορικού,του Αρχειονόμου και του Βιβλιοθηκονόμου και για τις σπουδές που απαιτούν, καθώς και για τα ενδιαφέροντα και τις δεξιότητες που θα πρέπει να διαθέτει κάποιος για την επιτυχή άσκηση αυτών. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 12 Μαρτίου 2010 με τις μαθήτριες των Α1' και Α4' τμημάτων.

Επίσκεψη στο Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Πειραιά όπου ενημερώθηκαν για το τι είναι Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο, ποια η ιστορία και η σημασία του για την οικονομική ζωή της πόλης του Πειραιά, ποιοι εργάζονται σε αυτό ποιες οι σπουδές τους και η σχέση εργασίας τους. Ενημερώθηκαν ακόμη για τα προγράμματα Νεανικής επιχειρηματικότητας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 13 Μαρτίου 2010 με τις μαθήτριες των Α2' και Α3' τμημάτων.

GRASEP2  GRASEP3

ΗΜΕΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ 2010 « Συζητώντας για επαγγέλματα »

Η Ημερίδα επαγγελμάτων διεξήχθη στις 21 Απριλίου 2010 στον Όμιλο Επιχειρήσεων apopsi . Στη διοργάνωση της ημερίδας συνέβαλε η ομάδα του 2ου Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας. Στόχος της ημερίδας ήταν η ενημέρωση των μαθητριών για διάφορα επαγγέλματα, που εκείνες είχαν επιλέξει, από διακεκριμένους επαγγελματίες. Οι προσκεκλημένοι επαγγελματίες ήταν τρεις για κάθε ένα Επιστημονικό πεδίο. Είχαν επίσης προσκληθεί εκπρόσωποι Στρατιωτικών Σχολών

1o Επιστημονικό πεδίο

Λυριστή Έφη, Δικηγόρος, Δ/ντρια Γραφείου Γενικών Υποθέσεων Ευρωπαϊκού Οργανισμού Δημοσίου Δικαίου Παραγυιός Πέτρος, Δημοσιογράφος, Στέλεχος Γραφείου Τύπου Συνηγόρου του Πολίτη Διαμάντη Πηνιώ, Ψυχολόγος στο «Χαμόγελο του παιδιού»

2o Επιστημονικό πεδίο

Τζεμπελίκου Ελένη , Χημικός, Msc .Χημεία Περιβάλλοντος Τσικαλάκη Κατερίνα, Βιολόγος, Επιστημονικός Συνεργάτης Ιδρύματος Ευγενίδη Κοντογιάννης Γιάννης, Αστροφυσικός, Επιστημονικός Συνεργάτης Ιδρύματος Ευγενίδη

3o Επιστημονικό πεδίο

Νικητιάδης Μάνος, Ιατρός,Αναπληρωτής Δ/ντής Παθολογικής Κλινικής Metropolitan Hospital Μαγριπλή Εμμανουέλα, Κλινική Διατροφολόγος, Msc. Επιδημιολογίας Αλεβίζος Περικλής, Φαρμακοποιός

4o Επιστημονικό πεδίο

Μωραΐτης Κωστής, Αρχιτέκτων, Αναπληρωτής Καθηγητής Ε.Μ.Π Μαθιόπουλος Γεώργιος, Καθηγητής Εφαρμογών Γραφιστικής, Τ.Ε.Ι Αθήνας Παρουσίδης Ανέστης, Φωτογράφος 5o Επιστημονικό πεδίο Κουλουμπής Στέφανος, Ναυλομεσίτης, Δ/ντής Velikar Enterprises Limited Παναγιώτου Σωτήριος, Οικονομολόγος, Δ/ντής Αγροτικής Τράπεζας Πειραιά

Στρατιωτικές σχολές

Εκπρόσωπος ΓΕΕΘΑ , ομιλητής για τη ΣΣΑΣ ,ΣΙ Μπελεσιώτης Βασίλειος, Αντιπλοίαρχος Πολεμικού Ναυτικού Εκπρόσωπος Σχολής Ναυτικών Δοκιμων Λαϊβεράς Γεώργιος, Υπολοχαγός Πεζικού, Εκπρόσωπος Σχολής Ευελπίδων & ευέλπιδες.

GRASEP1  GRASEP4