ag 1Για δεύτερη χρονιά και φέτος το σχολείο μας παίρνει μέρος στο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα: "Ο Εθελοντισμός και τα Αισθήματα Ανθρωπισμού και Αλληλεγγύης".

Το πρόγραμμα επιδοτείται και πάλι από τη Νομαρχία Πειραιά. Το σύνθημα της ομάδας ήταν: " Ο εθελοντισμός δεν έχει σύνορα"

Σκοπός του προγράμματος είναι να μας ευαισθητοποιήσει απέναντι σε προβλήματα που παρουσιάζουν οι συνάνθρωποί μας και χρειάζονται τη συμπαράστασή μας όχι μόνο την υλική αλλά και την ηθική.

Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η φιλόλογος κυρία Κανελετοπούλου Χαραλαμπία.

Η ομάδα αποτελείται απο τις παρακάτω μαθήτριες: 1) Βαφειάδη Κατερίνα 2) Αρμανίδου Δέσποινα 3) Δημητριάδου Μαρία 4) Αντωνίου Κορνηλία 5) Βαχλιώτη Κωνσταντίνα 6) Κωνσταντούζου Καλλιόπη 7) Καρρά Μαρινίκη 8) Ξηρακιά Ευθυμία 9) Γεωμέλου Δέσποινα 10) Γιαννακοπούλου Ευσταθία 11) Γιαννακοπούλου Αννα 12) Γκόφα Ιωάννα

ag 2Οι μέχρι τώρα δραστηριότες μας είναι:

22/12/1999 : Επίσκεψη στο Παιδιατρικό Τμήμα του Ζαννείου Νοσοκομείου και ηθική συμπαράσταση με διανομή Χριστουγεννιάτικων αναμνηστικών στους ασθενείς.

30/12/1999 : Η ομάδα Αγωγής Υγείας έδωσε 10.000 δρχ. για τους σκοπούς του Ερυθρού Σταυρού Πειραιά.

24/01/2000 : Η ομάδα μας παρακολούθησε διημερίδα Αγωγής Υγείας σε εθνικό επίπεδο στην Αθήνα. Φεβρουάριος 2000: η ομάδα μας μετά από δική της πρωτοβουλία κάνει έρανο στο σχολείο, σε μαθητές και καθηγητές, και συγκεντρώνει το ποσόν των 30.000 δραχμών το οποίο μοιράζει στην ACTIONAID ΕΛΛΑΣ και στο σύλλογο "Το χαμόγελο του παιδιού".

14/04/2000 : Η ομάδα συμμετέχει στη συσκευασία Πασχαλινών δώρων για τους σκοπούς του Ερυθρού Σταυρού Πειραιά. Επιπλέον δίνει 10 δέματα με τρόφιμα για τις ανάγκες του Ερυθρού Σταυρού Πειραιά.