Η Ελλάδα κέρδισε την πρωτιά στο Euroscola

EUROSCOLA 2005 1Στις 7-9 Νοεμβρίου 60 μαθήτριες και μαθητές των Λυκείων του Πειραιά, ανάμεσά τους και 7 μαθήτριες του σχολείου μας, (Αποστολίδη Ανθούλα, Βικελή Ελένη, Καλοδούκα Ελίνα, Κουτρούλη Μαριάννα, Κρητικού Αρετή, Νάκη Ειρήνη και Νάσιου Ευαγγελία) αφού πήραν μέρος και πέτυχαν στο διαγωνισμό του Euroscola με θέμα: «Η συμβολή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη μείωση του δημοκρατικού ελλείμματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση», ταξίδεψαν στο Στρασβούργο, με συνοδό την κ. Κανελετοπούλου. Σκοπός τους ήταν να εκθέσουν στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους για θέματα παγκόσμιας εμβέλειας. Αποτέλεσμα: κατάφεραν να κερδίσουν την πρωτιά σ? ένα διαγωνισμό γνώσεων που διοργανώθηκε από τους υπεύθυνους του προγράμματος. 732 μαθητές από όλες τις χώρες της Ε Ε. βρίσκονταν στην αίθουσα συνεδριάσεων του Ε. Κ. όταν τους ανακοινώθηκε ότι όλοι θα συμμετάσχουν σ? ένα παιχνίδι γνώσεων.

Οι μαθήτριες γράφουν τη γνώμη τους:

Χωριστήκαμε σε ομάδες των 4 παιδιών, διαφορετικής εθνικότητας το καθένα, και μέσα από μία άψογη επικοινωνία, απαντήσαμε σε 20 ερωτήσεις σε μια από τις επίσημες γλώσσες της Ένωσης. Τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν στην τελευταία φάση της διοργάνωσης 4 ομάδες έφτασαν στον τελικό, ανάμεσα στα μέλη των οποίων βρισκόταν και μια Ελληνίδα παίκτρια, η Καλοδούκα Ελίνα. Οι ομάδες αυτές απάντησαν σε ερωτήσεις γενικών γνώσεων. Νικήτρια ομάδα αναδείχτηκε αυτή στην οποία βρισκόταν και η συμμαθήτριά μας Ελίνα. Έτσι καθένα από τα 4 παιδιά της ομάδας αυτής πήρε ένα κύπελλο για βραβείο.

EUROSCOLA 2005 2  EUROSCOLA 2005 3

Αποχαιρετιστήκαμε μ΄ένα γλυκό χαμόγελο και μοναδικές εμπειρίες. Έτσι λοιπόν η Ελλάδα γύρισε από την «αποστολή» της προσθέτοντας ένα ακόμα κύπελλο στη συλλογή της.

Οι μαθήτριες γράφουν τη γνώμη τους:

Βικελή Ελένη

Το ταξίδι αυτό ήταν μια μοναδική εμπειρία, που λίγοι άνθρωποι θα μπορούσαν να ζήσουν. Είναι εκπληκτικό να δίνεται ευκαιρία σε μαθητές να επισκεφθούν το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο και να έρθουν σε επαφή με συνομήλικούς τους από άλλες χώρες. Νιώθω πολύ τυχερή για τη συμμετοχή μου σε αυτή τη διοργάνωση και εύχομαι να συνεχιστούν τέτοιου είδους προσπάθειες για την απόλυτη ενότητα της Ευρωπαϊκής ένωσης.

Νάσιου Ευαγγελία

Αισθάνομαι πολύ ευτυχισμένη και ικανοποιημένη με την ευκαιρία που μου δόθηκε να επισκεφτώ το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο. Η εμπειρία ήταν μοναδική, διότι γνώρισα και επικοινώνησα με συνομήλικούς μου από άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Ανταλλάξαμε απόψεις για θέματα που απασχολούν τους νέους της εποχής μας και συζητήσαμε για το μέλλον της Ευρώπης. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι παρόλο που εκπροσώπησα τη χώρα μου σε αυτή τη συνάντηση, ένιωσα για πρώτη φορά Ευρωπαία. Εύχομαι λοιπόν να συνεχιστούν τέτοιου είδους συναντήσεις στα πλαίσια του προγράμματος Euroscola, προκειμένου να δοθεί η ευκαιρία και σε άλλους μαθητές να ζήσουν αυτή τη συναρπαστική εμπειρία!

Καλοδούκα Ελίνα

Όλα όσα ζήσαμε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού στο Στρασβούργο, υπήρξαν αναμφίβολα εμπειρίες μοναδικές και ανεπανάληπτες. Για 5 μέρες είχαμε τη δυνατότητα να συνδιαλλαγούμε με άλλους Ευρωπαίους της ηλικίας μας, να κάνουμε νέες γνωριμίες και γενικώς να πάρουμε μια γεύση του Ευρωπαϊκού κλίματος, το οποίο και μας μάγεψε. Είναι αντιληπτό πως η συγκεκριμένη συνάντηση, ανέδειξε τα κοινά μας στοιχεία με τους υπόλοιπους λαούς, προωθώντας τη συναδέλφωση μας. Αισθανόμαστε ευτυχισμένοι που έστω και για λίγο, συνειδητοποιήσαμε πως αποτελούμε μέρος ενός ενιαίου οργανισμού: της Ευρώπης. Κουτρούλη Μαριάννα Μέσα από την εκδρομή αυτή στο Στρασβούργο που στόχο είχε να γνωρίσουμε τους ευρωπαϊκούς θεσμούς μέσα από την επίσκεψη μας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, μας έδωσε την ευκαιρία να αποκτήσουμε πολλές και πολύτιμες εμπειρίες. Το πιο σημαντικό, όμως είναι το γεγονός πως μέσα από αυτό το ταξίδι γνωρίσαμε διαφορετικούς πολιτισμούς και τρόπους ζωής από το δικό μας. Ακόμα, συναντήσαμε παιδιά της ηλικίας μας από άλλες χώρες, συνομιλήσαμε μαζί τους και καταλάβαμε ποια στοιχεία είναι αυτά που μας ενώνουν και ποια αυτά που μας χωρίζουν με αυτούς. Τα όσα ζήσαμε στην εκδρομή αυτή θα μου μείνουν αξέχαστα και εύχομαι κάθε παιδί στην ηλικία μου να καταφέρει να ζήσει μια παρόμοια εμπειρία.

Αποστολίδη Ανθούλα

Τέλεια! Καταπληκτικά! Ήταν η καλύτερη εμπειρία που αποκτήσαμε κατά τη διάρκεια των σχολικών μας χρόνων. Μας δόθηκε η ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με ένα διαφορετικό πραγματικά κόσμο. Γνωρίσαμε και δημιουργήσαμε φιλίες με ??παιδιά του εξωτερικού?? καθώς συνεργαζόμασταν για μια παρουσίαση στο Ε.Κ. Ήταν μοναδικά!

Ειρήνη Νάκη

Όταν έγραφα την έκθεση με θέμα: << Η συμβολή του Ε.Κ στη μείωση του Δημοκρατικού ελλείμματος στη Ε.Ε>> δεν περίμενα ποτέ πως θα ήταν μια από τις 60 καλύτερες και εγώ μία από τους 60 μαθητές που θα είχαν τη μοναδική ευκαιρία να επισκεφθούν το Στρασβούργο. Τώρα λοιπόν, ένα μήνα μετά από αυτό το υπέροχο ταξίδι θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που κατάφερα να γίνω για μια μέρα έφηβη ευρωβουλευτίνα, που κατάφερα να μπω στο Ε.Κ όχι μόνο για να δω πώς είναι αλλά για να ψηφίσω και να αποτελέσω μέρος του και που κατάφερα στα πλαίσια των προγραμμάτων του να συνεργαστώ με μαθητές άλλων εθνικοτήτων με τους οποίους αντάλλαξα ιδέες και απόψεις. Αυτό το ταξίδι λοιπόν αποτελεί και θα συνεχίσει να αποτελεί την καλύτερη ανάμνηση που θα έχω από τα μαθητικά μου χρόνια. Τέλος συμβουλεύω όλους τους μαθητές που έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε αυτό το πρόγραμμα να το κάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη. Θα είναι μια εμπειρία που θα τους μείνει αξέχαστη. Και βαθιά χαραγμένη στη ψυχή τους

EUROSCOLA 2005 4