Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η τελική συνάντηση των εταίρων του προγράμματος Erasmus+ KA2 σχολικές συμπράξεις, με τίτλο «Reinventing the Outdoors for Education? (ROYTE), διάρκειας δύο ετών. Τα εταιρικά σχολεία προέρχονται από τις χώρες Σουηδία (συντονιστικό), Εσθονία, Πορτογαλία και Ελλάδα.

Η τελική συνάντηση έγινε από 3 ως 6 Ιουνίου 2016 στον Πειραιά και στον Πόρο και σ? αυτήν συμμετείχαν 8 καθηγητές από τα εταιρικά σχολεία.

Ένα από τα προϊόντα της σύμπραξης είναι το «Εγχειρίδιο μαθησιακών δραστηριοτήτων στο ύπαιθρο» που θα δημοσιευτεί και θα τεθεί στη διάθεση των εκπαιδευτικών στις Ευρωπαϊκές χώρες. Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση

Το νέο πρόγραμμα Erasmus+ KA1, επιμόρφωση εκπαιδευτικών στο εξωτερικό, με τίτλο «Χτίζοντας μια κοινότητα μάθησης στο σχολείο» εγκρίθηκε από το ΙΚΥ και θα υλοποιηθεί μέσα στην επόμενη σχολική χρονιά.

tel route 1     tel route 2