Η 5η Συνάντηση-Μαθησιακή Δραστηριότητα του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus + KA2 ?ROUTE? (Reinventing the Outdoors for Education/Επανα-ανακαλύπτοντας το πεδίο για την Εκπαίδευση) έλαβε χώρα στον Πειραιά από 5 έως 9 Απριλίου 2016. Οκτώ καθηγητές και οκτώ μαθητές από τα εταιρικά σχολεία του προγράμματος- Hersby Gymnasium (Σουηδία), Agrupamento de Escolas de Mem Martins (Πορτογαλία) και Paide Gymnasium (Εσθονία)-επισκέφτηκαν το σχολείο μας και έλαβαν μέρος σε μαθησιακές δραστηριότητες στο πλαίσιο του προγράμματος. Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν από οικογένειες μαθητριών του Ραλλείου Λυκείου.

Πιο συγκεκριμένα, το πρόγραμμα της 5ης Συνάντησης-Μαθησιακής Δραστηριότητας είχε ως εξής:

Τρίτη 5 Απριλίου 2016: Μαθησιακές δραστηριότητες στο σχολείο

• Επίσημη υποδοχή των εταίρων μας από το Διευθυντή Δρ Δ. Καλαϊτζίδη
  • Συνάντηση εργασίας των καθηγητών των εταιρικών σχολείων
  • Παρουσίαση των δραστηριοτήτων που διεξήχθησαν στο πλαίσιο του διετούς προγράμματος στο σχολείο μας αλλά και των δραστηριοτήτων του σχολείου μας σε όλους τους τομείς (Κ. Χριστοδούλου, καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας)
  • Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης- αγώνας λόγων μεταξύ ξένων και ελλήνων μαθητών με θέμα: «Θα πρέπει όλες οι χώρες της Ευρώπης να δεχτούν ίσο αριθμό προσφύγων;». (Κ. Χριστοδούλου, καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας, Κ. Μπεχράκη, Φιλόλογος)
  • Παρουσίαση σκηνών από το θεατρικό έργο «?Ενας Ζορμπάς, μα τι Ζορμπάς» με εισαγωγή στην Αγγλική (Μ. Παναγιωτοπούλου, Φιλόλογος, Δ. Χριστόπουλος, Φιλόλογος, Κ. Χριστοδούλου, καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας)
  • Γεύμα στο σχολείο με σπιτικά παραδοσιακά ελληνικά πιάτα, προσφορά των καθηγητών του σχολείου και των γονέων των μαθητριών (υπεύθυνη συντονισμού: Χ. Κανελετοπούλου, Φιλόλογος)
  • Συγγραφή από τους ξένους και έλληνες μαθητές της Διακήρυξης για το Προσφυγικό Ζήτημα (Κ. Χριστοδούλου, καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας)
  • Ξενάγηση στο νέο κτήριο του σχολείου (Δρ Δ. Καλαϊτζίδης, Διευθυντής)

Τετάρτη 6 Απριλίου 2016: Νεμέα, Ισθμός Κορίνθου, Λουτράκι, Σουσάκι

Οι ξένοι και οι έλληνες μαθητές και καθηγητές μαζί με μαθήτριες από το περιβαλλοντικό πρόγραμμα ΕΞΩ επισκέφθηκαν την περιοχή της Νεμέας στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Κρασί» του προγράμματος ROUTE. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα επισκέφθηκε και ξεναγήθηκε στο οινοποιείο «Σεμέλη», όπου οι καθηγητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τα κρασιά του οινοποιείου. Στην επιστροφή σταμάτησαν στη βυθιζόμενη γέφυρα στα ?Ισθμια και για μεσημεριανό φαγητό στο Λουτράκι. Τέλος, επισκέφθηκαν το ανενεργό ηφαίστειο στο Σουσάκι όπου παρατήρησαν τους σχηματισμούς γύψου και θείου ενώ διεξήγαγαν πείραμα με το διοξείδιο του άνθρακα και τη φωτιά. Υπεύθυνοι για τη διοργάνωση της επίσκεψης ήταν ο Διευθυντής Δρ Δ. Καλαϊτζίδης και η φιλόλογος κα Α. Κεσκεσιάδου, ενώ συνόδευσαν οι μαθηματικοί του σχολείου μας κα Μ. Κοκκαλιάρη και κος Σ. Δροσάκης.

Πέμπτη 6 Απριλίου 2016:

Αρχαιολογικός περίπατος στην Αθήνα Οι ξένοι και οι έλληνες μαθητές και καθηγητές μαζί με μαθήτριες από το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΕΞΩ επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Κεραμικού και της Αρχαίας Αγοράς καθώς και το νέο Μουσείο της Ακρόπολης. Υπεύθυνες για τη διοργάνωση της επίσκεψης ήταν οι εκπαιδευτικοί Κ. Χριστοδούλου, καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας και Κ. Μπεχράκη, Φιλόλογος, ενώ την ξενάγηση ανέλαβε η φιλόλογος κα Α. Κεσκεσιάδου.

Το απόγευμα της ίδιας μέρας παρουσιάστηκαν οι εργασίες των μαθητριών του σχολείου μας και του εσθονικού σχολείου στο πλαίσιο του θεματικού άξονα «Νεανική Επιχειρηματικότητα» του προγράμματος ROUTE στο Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Πειραιά. Οι μαθήτριες της Β τάξης εργάστηκαν πάνω στο θέμα με τον καθηγητή τους Δρ Δ. Καλαϊτζίδη στο πλαίσιο του μαθήματος των Ερευνητικών Εργασιών με τίτλο: «Start up: Κοινωνικές επιχειρήσεις σε Ελλάδα και Μεγάλη Βρετανία». Παρών στην εκδήλωση ήταν ο Πρόεδρος του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Πειραιά κος Βασίλης Κορκίδης, ο οποίος αφού απηύθυνε χαιρετισμό, παρακολούθησε τις παρουσιάσεις των μαθητριών, τις συνεχάρη και τους έδωσε χρήσιμες συμβουλές. Χαιρετισμό απηύθυνε και ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Ραλλείου Λυκείου κ. Παναγιωτόπουλος ενώ την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά Ν. Μουμούρης. Υπεύθυνος για τη διοργάνωση της εκδήλωσης ήταν ο Διευθυντής Δ. Καλαϊτζίδης.

Παρασκευή 7 Απριλίου 2016: Επίσκεψη στο Βιομηχανικό Πάρκο Λαυρίου, στο αρχαίο θέατρο και τα πλυντήρια μεταλλευμάτων στο Θορικό και το ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο.

Οι ξένοι και οι έλληνες μαθητές και καθηγητές μαζί με μαθήτριες από το περιβαλλοντικό πρόγραμμα ΕΞΩ επισκέφθηκαν το Βιομηχανικό Πάρκο Λαυρίου όπου ξεναγήθηκαν από τους υπεύθυνους. Κατόπιν η ομάδα επισκέφτηκε το αρχαίο θέατρο και τα πλυντήρια μεταλλευμάτων στο Θορικό όπου ξεναγήθηκε από τον πρώην Διευθυντή του Γυμνασίου Λαυρίου κύριο Βασίλη Ψαλιδά, τον οποίο θερμά ευχαριστούμε για τον ενθουσιασμό και τις γνώσεις που μας μετέδωσε. Μετά το γεύμα στο Λαύριο η ομάδα επισκέφθηκε το ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο όπου ξεναγήθηκε από την Κ. Χριστοδούλου, καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας. Υπεύθυνοι για τη διοργάνωση της επίσκεψης ήταν ο Διευθυντής Δ. Καλαϊτζίδης και η καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας κα Κ. Χριστοδούλου.

Σάββατο 8 Απριλίου 2016: Συνάντηση εργασίας και αποχαιρετιστήριο δείπνο.

Το πρωί του Σαββάτου πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας των καθηγητών των εταιρικών σχολείων στην οποία πραγματοποιήθηκε απολογισμός των μέχρι τώρα πεπραγμένων και προγραμματίστηκε η απολογιστική συνάντηση του προγράμματος από τις 3 έως τις 7 Ιουνίου στον Πειραιά.

Το βράδυ παρατέθηκε αποχαιρετιστήριο δείπνο κατά το οποίο έγινε και η παραδοσιακή ανταλλαγή δώρων. Οι φιλοξενούμενοι διασκέδασαν με εκπαιδευτικούς του Ραλλείου Λυκείου, τραγούδησαν και χόρεψαν συνοδεία κιθάρας και μπουζουκιού από το Διευθυντή του σχολείου μας.