Λόγω των συνθηκών που διαμορφώθηκαν από την πανδημία, η προγραμματισμένη για τον Οκτώβριο 2020 εναρτκτήρια συνάντηση (C1) στο σχολείο μας των συντονιστών του προγράμματος Erasmus+KA2 R4MAD ματαιώθηκε. Παρ’ὀλα αυτά, σε ανεπίσημη διαδικτυακή συνάντηση των συντονιστών του προγράμματος αποφασίστηκε να ξεκινήσει η υλοποίηση του προγράμματος στα εταιρικά σχολεία με ασφαλείς ενδοσχολικές δραστηριότητες. Προκειμένου να σχεδιαστούν εναρμονισμένες δράσεις και δραστηριότητες σε όλα τα εταιρικά σχολεία, αποφασίστηκε να πραγματοποιηθεί διαδικτυακά το προγραμματισμένο για τον Οκτώβριο επιμορφωτικό σεμινάριο για τις παιδαγωγικές ομάδες των εκπαιδευτικών της κοινοπραξίας. Έτσι, συναντηθήκαμε και συνεργαστήκαμε έστω και μέσω του υπολογιστή, στις 11/12/20202 και 11/1/2021 και παρακολουθήσαμε το ειδικά σχεδιασμένο για το πρόγραμμα R4MAD διαδικτυακό σεμινάριο από την Aeiforum με τα εξής θέματα:

•  Βιωσιμότητα και Εκπαίδευση για την Αειφορία
  • Ολιστική Σχολική Προσέγγιση και σχεδιασμός μαθησιακών δραστηριοτήτων
  • Σήμα Αειφόρου Σχολείου για τα εταιρικά σχολεία.
R4MAD WEBINAR 3        R4MAD WEBINAR 2

R4MAD WEBINAR 1