Στις 30 Νοεμβρίου 2017 οι μαθήτριες που ανήκουν στην ομάδα του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 Getting «Climate Change Ready/ Προετοιμαζόμαστε να αντιμετωπίσουμε την Κλιματική Αλλαγή» παρουσίασαν τις αφίσες που εμπνεύστηκαν οι ομάδες οικολογικής και κοινωνικής ευαισθητοποίησης για την προβολή του έργου τους. Μοίρασαν επίσης ενημερωτική αφίσα που αφορά τις δράσεις του σχολείου στον τομέα της ανακύκλωσης και της κοινωνικής αλληλεγγύης προς ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας, των γονέων και κηδεμόνων και της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας ώστε να συνδράμουν στις δράσεις του σχολείου.

Σκοπός της δράσης ήταν η οικολογική και κοινωνική ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας και της τοπικής κοινωνίας και στόχος η ολιστική προσέγγιση του σχολείου στα πλαίσια της αειφορίας.

Στη δημιουργία της αφίσας συνέβαλε ο κος Μαρκόπουλος και την εκτύπωση ανέλαβε ο κος Παναγιωτόπουλος.

Συντονίστριες της δράσης ήταν οι κα Χριστοδούλου Αικατερίνη για τον τομέα της ανακύκλωσης και η κα Μάμαλη Λαμπρινή για τον τομέα της κοινωνικής αλληλεγγύης.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του προγράμματος.

gonia anakyklosis 17                                 omada allileggiis 17