Μία πολύ ωραία διάλεξη με τίτλο «Οι άνεμοι και η θάλασσα στην ελληνική αρχαιότητα» έδωσε ο Δρ Αντώνης Μαστραπάς, Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων Πειραιά, στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017. Η διάλεξη δόθηκε στο πλαίσιο της δράσης "Περιβάλλον και Πολιτισμός» (θεματική δράση «Πνοές ανέμων») του τμήματος Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Επικοινωνίας της Διεύθυνσης Μουσείων του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Τη διάλεξη ακολούθησε θεατρικό δρώμενο σχετικό με τη θάλασσα από την ομάδα "Θεατρικά Όνειρα" του ΓΕΛ Καλλίπολης και αποδόθηκαν τραγούδια με θέμα τη θάλασσα από μαθητές του Μουσικού Σχολείου Πειραιά.

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Climate Change Ready την εκδήλωση παρακολούθησαν καθηγητές και γονείς των μαθητριών του Ραλλείου ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά.

Στόχος της παρακολούθησης ήταν η ανάδειξη του φυσικού και πολιτιστικού πλούτου της χώρας και σκοπός η ευαισθητοποίηση για την προστασία του.

Mastrapas 2017 1