OpsisAeifSchΗ ΜΚΟ Aeiforum και το Ράλλειο Γενικό Λύκειο Θηλέων Πειραιά συνδιοργάνωσαν το Πανελλήνιο Συνέδριο «Όψεις του Αειφόρου σχολείου» στο αμφιθέατρο του σχολείου μας στις 14 και 15 Οκτωβρίου 2017.

Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής ήταν ο Δρ Δημήτριος Καλαϊτζίδης, πρόεδρος της ΜΚΟ «Αειφόρουμ» και πρώην Δ/ντής του Ραλλείου Λυκείου και μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής ο νυν Δ/ντής του Ραλλείου Λυκείου Δρ Σαράντος Οικονομίδης. Στο συνέδριο η κα Αικατερίνη Χριστοδούλου, εκπαιδευτικός του σχολείου μας, μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου, Συντονίστρια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 Routes to Outdoor Oriented Teaching and Sustainability/ Διαδρομές μέσα από την εργασία πεδίου και την αειφορία/ ROOTS και μέλος της παιδαγωγικής ομάδας του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 Climate Change Ready/ Προετοιμαζόμαστε για την κλιματική αλλαγή/ CCR, παρουσίασε τον τρόπο με τον οποίο εφαρμόστηκε το μοντέλο του Αειφόρου σχολείου στο Ράλλειο Λύκειο κατά την εξαετία 2011-2017.

Το συνέδριο παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί και μαθήτριες του Ραλλείου Λυκείου με σκοπό να εμβαθύνουν στην έννοια της Ολιστικής προσέγγισης της αειφορίας και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα κοινωνικά, περιβαλλοντικά και τεχνολογικά.