Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS +, ΚΑ1, με τίτλο « Βελτιώνοντας το σχολείο» η φιλόλογος καθηγήτρια του σχολείου Χαραλαμπία Κανελετοπούλου επισκέφθηκε το κλασικό Λύκειο G. Bagatta στην πόλη Desenzano στις όχθες της λίμνης Garda στη Βόρειο Ιταλία για να παρακολουθήσει τη διδασκαλία των δύο κλασικών γλωσσών, της Λατινικής και της Αρχαίας Ελληνικής.

Κατά την επίσκεψή της παρακολούθησε τη διδασκαλία μαθημάτων της Λατινικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας και της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας. Επιπλέον συζήτησε με τους διδάσκοντες του σχολείου για το Ιταλικό εκπαιδευτικό σύστημα και για το πρόγραμμα σπουδών. Τέλος αντάλλαξαν ιδέες και προτάσεις όσον αφορά στη διδασκαλία των μαθημάτων αυτών. Οι καθηγητές του ιταλικού σχολείου έδωσαν ως δώρο στην καθηγήτρια για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας μία σειρά από βιβλία Λατινικών και Αρχαίων Ελληνικών που διδάσκονται στο Ιταλικό σχολείο.

Η κα Κανελετοπούλου ενημέρωσε την εκπαιδευτική κοινότητα, ως όφειλε σύμφωνα με τους όρους του προγράμματος, για την εμπειρία που απέκτησε κατά τη διάρκεια της επίσκεψής της στο Λύκειο G. Bagatta και συζήτησε με τους Ιταλούς φιλολόγους που παραβρέθηκαν στην ενημέρωση τη δυνατότητα να ενσωματωθούν πολλές από τις καλές διδακτικές πρακτικές που παρακολούθησε στην διδακτική των μαθημάτων.

italy kaneletopoulou 2015 1   italy kaneletopoulou 2015 2