porrto 2017 3Ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Δημήτριος Καλαϊτζίδης, επισκέφτηκε στο τέλος Απριλίου 2017 την Πορτογαλία, προκειμένου να παρακολουθήσει μια διευθύντρια σχολείου εν ώρα εργασίας (Job shadowing). Το σχολείο που επισκέφτηκε βρίσκεται στην πόλη Μεμ Μαρτίνς, περίπου 35 χιλιόμετρα από την Λισαβόνα. Είναι ένα μεγάλο σχολείο με πάνω από 1500 μαθητές. Είναι ένα καινούργιο σχολείο, με εξαιρετικές κτηριακές εγκαταστάσεις, μεγάλο αριθμό προσωπικού, κλειστό και ανοικτό γυμναστήριο, εστιατόριο, εργαστήρια χημείας βιολογίας, φυσικής, εγκαταστάσεις για παιδιά ΑΜΕΑ, μεγάλη βιβλιοθήκη, χαρτοπωλείο, κυλικείο κτλ. Οι μαθητές τρώνε στο εστιατόριο του σχολείου κάθε μέρα μεταξύ 12 και 2, με πολύ χαμηλό κόστος (1,5ευρώ). Πληρώνουν τα βιβλία τους, τις φωτοτυπίες τους και τις κόλλες των εξετάσεών τους. Με εξαίρεση την Γ λυκείου που κάνει 25 ώρες μάθημα τη βδομάδα, οι υπόλοιπες τάξεις κάνουν 33 ώρες τη βδομάδα. Η διοίκηση του σχολείου υποστηρίζεται από υποδιευθυντές και βοηθούς διευθυντή. Ο διευθυντής έχει πολλές αρμοδιότητες και ευθύνες και υποστηρίζεται από πολυμελή γραμματεία. Η διευθύντρια ή ο διευθυντής επιλέγονται από ένα μόνιμο συμβούλιο εκπροσώπων του συλλόγου διδασκόντων, των μαθητών, των γονέων και του Δήμου. Έχει θητεία 4 ετών και αμείβεται ικανοποιητικά. Η αλλαγή που έκαναν οι προηγούμενες κυβερνήσεις της Πορτογαλίας, αφορά τη δημιουργία ομάδων σχολείων (agroupamentos), προκειμένου να εξοικονομήσουν μισθούς διευθυντών και υποδιευθυντών. Η αλλαγή αυτή δεν κρίνεται ως θετική από τους εκπαιδευτικούς της χώρας.

Το πλήρες κείμενο της αναφοράς του κ. Δ. Καλαϊτζίδη

porrto 2017 4   porrto 2017 5