Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+, ΚΑ1, /Δράση ΚΑ1- Μαθησιακή Κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης, με τίτλο «ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΘΗΣΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ», η καθηγήτρια Μαθηματικών του σχολείου, κ. Μαγδαληνή Κοκκαλιάρη επισκέφθηκε το λύκειο Fj?lbrautask?linn vi? ?rm?la στο Ρέικιαβικ της Ισλανδίας, για να παρακολουθήσει την διδασκαλία των Μαθηματικών Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Επίσης η επίσκεψη στόχευε στην ενημέρωσή της σχετικά με τον τρόπο και τις μεθόδους με τις οποίες παρέχεται μια δεύτερη ευκαιρία μαθηματικής εκπαίδευσης σε μαθήτριες και μαθητές που είχαν εγακαταλείψει το σχολείο και επανέρχονται σε αυτό, ή σε αυτούς που έχουν ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες, καθώς και τους τρόπους υλοποίησης της εξ αποστάσεως διδασκαλίας και μάθησης των Μαθηματικών.

Το συγκεκριμένο λύκειο, αντίστοιχο ενός ελληνικού, διαφέρει ως προς το ότι είναι ταυτόχρονα Γενικής και Επαγγελματικής Εκπααίδευσης διετούς, τριετούς έως και τεταρτοετούς φοίτησης. Εξειδικεύεται στις Τεχνολογίες Πληροφοριών και Επικοινωνίας και στους τομείς Υγείας. Ακολουθεί τη Διακήρυξη της Μπολόνια και οι μαθητές και μαθήτριες επιλέγουν κατεύθυνση και μαθήματα. Oι μεν διετούς φοίτησης οδηγούνται στην εισαγωγή στην Ανώτατη Εκπαίδευση, οι δε υπόλοιποι στην απόκτηση διπλώματος. Επίσης, έχει παράδοση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση και τα τελευταία δύο χρόνια έχει ανοιχτεί στην Εκπαίδευση όσων επιστρέφουν στο σχολείο, αφού το είχαν εγκαταλείψει, ή όσων έχουν χαμηλές επιδόσεις και ιδιαίτερες μαθησιακές ανάγκες.

Κατά την επίσκεψή της παρακολούθησε τη διδασκαλία των Μαθηματικών από την καθηγήτρια κ. J?na Gu?mundsd?ttir σε τμήματα Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και ενημερώθηκε από την ίδια για τον τρόπο που υλοποιούνται τα εξ αποστάσεως μαθήματα Μαθηματικών του σχολείου. Παράλληλα, παρακολούθησε μαθήματα Άλγεβρας, Γεωμετρίας καθώς και μεσημεριανά μαθήματα Μαθηματικών για άτομα με ιδιαίτερες δεξιότητες από τους εκπαιδευτικούς, J?n?na Gu?r?n Kristinsd?ttir, Monika S. Baldursd?ttir και R?bert ?rvar Ferdinandsson.

Η κ. Κοκκαλιάρη νοιώθει υποχρεωμένη σε όλες και όλους για τη μοναδική φιλοξενία που της επιφύλαξαν κατά την δεκαήμερη επίσκεψής της, όχι μόνο οι παραπάνω εκπαιδευτικοί, αλλά και ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Steinn J?hannsson, ο Υποδιευθυντής ?lafur H. Sigurj?nsson και ιδιαιτέρως ο Υπεύθυνος Διαχείρισης Ποιότητας, κ. Helmut Hinrichsen, που της έκανε και την πρόσκληση. Με περισσή προθυμία εκ μέρους τους, ενημερώθηκε όχι μόνο από τους παραπάνω, αλλά και από τους άλλους εκπαιδευτικούς του σχολείου για το Εκπαιδευτικό Σύστημα της Ισλανδίας, για τον τρόπο εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, τη Διδακτική των Μαθηματικών και τους τρόπους λειτουργίας των σχολείων της Ανώτερης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Η ίδια είχε την ευκαιρία να συζητήσει με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για τα αντίστοιχα θέματα του Ελληνικού σχολείου, τις πρακτικές που ακολουθούνται, αλλά και την γενικότερη κατάσταση στην Ελλάδα, για την οποία επέδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Επόμενο ήταν να τους παροτρύνει να επισκεφτούν την Ελλάδα και το σχολείο για να αποκτήσουν ανάλογες εμπειρίες που θα μεταλαμπαδεύσουν στην πατρίδα τους.

Κατά την επιστροφή της στην Ελλάδα ενημέρωσε την εκπαιδευτική κοινότητα, για την εμπειρία που απέκτησε κατά τη διάρκεια της επίσκεψής της στο Fj?lbrautask?linn vi? ?rm?la. Κατά την ενημέρωση συζητήθηκε η δυνατότητα να ενσωματωθούν πολλές από τις καλές πρακτικές που παρακολούθησε στην διδακτική των μαθημάτων και ιδιαίτερα των Μαθηματικών στο σχολείο.

kokaliari 2017 1     kokaliari 2017 3
 kokaliari 2017 2    kokaliari 2017 5