Την Τετάρτη 10 Μαΐου 2017, η καθηγήτρια Μ. Κοκκαλιάρη παρουσίασε στους καθηγητές του σχολείου μας, την εκπαιδευτική της επίσκεψη στην Ισλανδία, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ που υλοποιεί φέτος το σχολείο μας, για την επιμόρφωση των καθηγητών. Η κα Κοκκαλιάρη παρουσίασε το εκπαιδευτικό σύστημα της Ισλανδίας, το σχολείο όπου παρακολούθησε την διδασκαλία των μαθηματικών, καθώς και τις διδακτικές μεθόδους των μαθηματικών που χρησιμοποιούν οι διδάσκοντες στο σχολείο αυτό. Η επίσκεψη της κας Κοκκαλιάρη πραγματοποιήθηκε από 31-08-2016 μέχρι 10-09-2016.

Στη συνέχεια ο διευθυντής του σχολείου κ.Δ. Καλαϊτζίδης, παρουσίασε τη δική του εμπειρία από το πρόσφατο εκπαιδευτικό ταξίδι του στην Πορτογαλία, σε μια ομάδα σχολείων (Agrupamento) του Μεμ Μαρτίνς, λίγο έξω από την Λισαβόνα. Και οι διευθυντής αναφέρθηκε στο εκπαιδευτικό σύστημα της Πορτογαλίας, στον τρόπο επιλογής των διευθυντών, θέματα λειτουργίας του σχολείου (3000 μαθητές/μαθήτριες) και θέματα διοίκησης ενός μεγάλου σχολείου.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε από το ΙΚΥ στο πλαίσιο του χρηματοδοτικού μέσου Erasmus + KA1 Σχολική Εκπαίδευση

erasmus ka1 kokalairi 2017    erasmus ka1 kalaitzidis 2017