Κατά το σχολικό έτος 2006-2007 το σχολείο μας πραγματοποίησε πρόγραμμα ανταλλαγών με την Theresianische Akademie (Βιέννη Αυστρίας) στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών προγραμμάτων στα οποία μετέχει το Ράλλειο Λύκειο από το 1999-2000. Η συμμετοχή στα συγκεκριμένα προγράμματα σκοπό έχει την προώθηση του πολιτισμού και την ευαισθητοποίηση του μαθητικού δυναμικού αναφορικά με θέματα που απασχολούν το σύγχρονο Ευρωπαίο πολίτη. Συγκεκριμένα, το θέμα που επιλέξαμε και παρουσιάσαμε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μας στη Βιέννη ήταν:

• συνοπτική παρουσίαση συγκριτικών στοιχείων που αφορούν στην ιστορία των δυο χωρών,
  • συνθήκες ίδρυσης και ανάπτυξης της ελληνικής παροικίας στη Βιέννη,
  • εμπορική δραστηριοποίηση και πολιτισμική εξάπλωση του ελληνισμού της διασποράς στην Αυστρο-ουγγρική επικράτεια κατά τους 18ο και 19ο κυρίως αιώνες,
  • ανάδειξη του έργου προσωπικοτήτων της ελληνικής διασποράς στη Βιέννη. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στο έργο του Ρήγα Βελεστινλή στο πλαίσιο του εορτασμού των διακοσίων πενήντα (250) χρόνων από τη γέννησή σου,
  • αναφορά στις σχέσεις συνεργασίας των δυο χωρών (Ελλάδας ? Αυστρίας), τόσο σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης, όσο και σε επίπεδο προώθησης του εκδημοκρατισμού καθώς και του οικονομικο-κοινωνικού μετασχηματισμού των χωρών της Νοτιοανατολικής Ευρώπης.

Το ταξίδι είχε διάρκεια πέντε ημερών και πραγματοποιήθηκε στο διάστημα από 23 Ιουνίου έως και 27 Ιουνίου 2007.

Το ημερήσιο πρόγραμμα επίσκεψης στη Βιέννη περιλάμβανε τα ακόλουθα:

Σάββατο, 23/6 :Άφιξη στη Βιέννη. Υποδοχή στο σχολείο από οικογένειες και τους καθηγητές του σχολείου. Γεύμα-ανάπαυση-Χορός αποφοίτων του Theresianum σε ένα από τα ιστορικά παλάτια στο κέντρο της Βιέννης.

Κυριακή, 24/6 :Ημέρα ελεύθερη. Δευτέρα, 25/6 :Περιήγηση στους χώρους του σχολείου. Γεύμα-περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της Βιέννης, επίσκεψη στην ελληνική παροικία, ελληνορθόδοξο ναό. Επιστροφή στο σχολείο. Απόγευμα, βράδυ στις οικογένειες.

Τρίτη, 26/6: Ξενάγηση από τον Ελληνιστή καθηγητή του Αυστριακού σχολείου ανά την πόλη προκειμένου να επισκεφτούμε δημόσια και ιδιωτικά κτήρια των οποίων η αρχιτεκτονική ή αρχιτεκτονικά δομικά στοιχεία είναι επηρεασμένα από την ελληνική κλασική αρχαιότητα. Ξενάγηση στο παλάτι Sch?nbrunn. Γεύμα (Απόγευμα). Παρουσίαση από τις μαθήτριες του σχολείου μας των εργασιών. Δείπνο αποχαιρετιστήριο.

Τετάρτη, 27/6 Πρωινό ελεύθερο. ? Ταξίδι επιστροφής

Για την υλοποίηση αυτού του εκπαιδευτικού προγράμματος σημαντική υπήρξε η συμπαράσταση του διευθυντή κ. Κώστα Κυρλαγκίτση και ουσιαστική η βοήθεια σε θέματα που άπτονται της ειδικότητας του, του συναδέλφου Δημήτρη Αγγελιδάκη, καθηγητή της Πληροφορικής.Ως υπεύθυνες καθηγήτριες υλοποίησης του συγκεκριμένου προγράμματος και από τη θέση αυτή θερμά τους ευχαριστούμε.

Οι καθηγήτριες: Γ. Κωνσταντοπούλου ΠΕ02 Κ. Χριστοδούλου ΠΕ06 Κ. Μουργινάκη ΠΕ05

Η ομάδα μαθητριών: Δ. Γιάλβαρη Ειρ. Παπαδοπούλου Στ. Κανακάκη Δ. Τσιλαλή Σ. Παπαγγέλου Ν. Παπαγεωργίου Μ. Βούλγαρη Κ. Γιαγιάκου Δ. Τριαντακωνσταντή Γλ. Χριστοφοράτου Ειρ. Σάρλη Στεφ. Σέρφου Σεβ. Κατέμογλου Κασ. Παπαγεωργίου

Τον Μάρτιο του 2007 το σχολείο μας υποδέχτηκε δεκαπέντε (15) μαθητές και μαθήτριες που συνοδεύονταν από δύο εκπαιδευτικούς. Οι μαθητές και οι μαθήτριες φιλοξενήθηκαν από τις οικογένειες των μαθητριών του σχολείου μας και το πρόγραμμα φιλοξενίας μεταξύ άλλων περιλάμβανε:

• υποδοχή στους χώρους του σχολείου μας και προσφορά αναμνηστικών δώρων,
  • προβολή DVD με θέμα την άνοδο της Αθηναϊκής Δημοκρατίας και τον μεταλλευτικό πλούτο της Αττικής γης,
  • επίσκεψη και ξενάγηση στο δημαρχιακό μέγαρο Πειραιά,
  • περιήγηση με πούλμαν στην πόλη μας,
  • ξενάγηση στα αξιοθέατα (αρχαιολογικούς χώρους - Βεάκειο), εκδρομή στο Σούνιο,
  • περιήγηση - ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο,
  • επίσκεψη και ξενάγηση στο Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου,
  • παρακολούθηση ομιλίας από τον Καθηγητή Νεότερης Ελληνικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Χάρη Μπαμπούνη και από τον πρ. πρύτανη του Ε.Μ.Π. Καθηγητή Μηχανικής & Μεταλλουργίας Κωνσταντίνο Παναγόπουλο,
  • επίσκεψη στην Αρχαία Αγορά, Ακρόπολη, Πλάκα, Μοναστηράκι
  • Περιήγηση στην Αθήνα - ξενάγηση σε νεοκλασσικά κτίρια
  • αποχαιρετιστήριο δείπνο στο Μικρολίμανο, όπου παρευρέθηκαν ο Διευθυντής, οι υποδιευθυντές και καθηγητές του σχολείου μας καθώς και ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Η βραδιά έκλεισε με προσφορά αναμνηστικών δώρων στους φιλοξενούμενους συναδέλφους.