Εκπαιδευτική εκδρομή στη Βιέννη 2004

Θέμα: "Αθήνα - Βιέννη, το χθες και το σήμερα"

Τόπος διεξαγωγής: Βιέννη Αυστρίας

Χρόνος διεξαγωγής: 23 Μαρτίου 2004 έως 2 Απριλίου 2004

Ομάδα Ραλλείου: 10 μαθήτριες του Λυκείου συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Συνοδοί καθηγήτριες: Νικόλη Ζ. , καθηγήτρια Αγγλικών και Κωνσταντοπούλου Π., φιλόλογος.

ekp ant1Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να μυηθούν στην αυστριακή μουσική, αυστριακή κουζίνα και γενικά στο τρόπο διαβίωσης των ανθρώπων που ζουν στην αυστριακή πρωτεύουσα. Ξεναγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της πόλης, επισκέφθηκαν το Schobrunn, παρακολούθησαν το θεατρικό έργο " Kat and the Kings " και μαθήματα αυστριακού χορού. Συναντήθηκαν με τον Πρεσβευτή της Ελλάδας κ. Σωτηρόπουλο στην ελληνική πρεσβεία ο οποίος τους ανέπτυξε το θέμα " Αυστρο-ελληνικές σχέσεις " και ακολούθησε δεξίωση. Η παρουσίαση των εργασιών των μαθητριών του Ραλλείου Λυκείου έγινε τη δεύτερη εβδομάδα του Μαΐου στο χώρο του σχολείου μας.