Comenius: "Συναντήσεις Ευρωπαϊκών Λυκείων"

Κράτη-Μέλη: Αυστρία, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Τσεχία

Τόπος συνάντησης: Ottoburn Γερμανίας

Χρόνος συνάντησης: 17 έως 22 Φεβρουαρίου 2003

Ομάδα Ραλλείου: 11 μαθήτριες.

Συνοδοί Kαθηγήτριες: Νικόλη Ζ., καθηγήτρια Αγγλικών και Κωνσταντοπούλου Π., φιλόλογος.

Θέμα: "Tolerance - Meltring Pot Europe"

Comenius 2003 1

Καθ' όλη τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές όλων των σχολείων εργάσθηκαν κατά ομάδες με θέματα : ρατσισμός (κοινωνικός - φυλετικός), άλλες μορφές ρατσισμού, ναζισμός - νεοναζισμός, κοινωνικός αποκλεισμός - μέτρα αντιμετώπισης. Απόσπασμα από τις εργασίες των μαθητριών μας : "Εβδομάδα με θέμα την θέμα ανεκτικότητα: συζητήσεις - συμπεράσματα ενάντια στο Ρατσισμό" Οι μαθητές του τμήματος είχαν διαβάσει ένα βιβλίο που αναφερόταν γενικότερα στις ρατσιστικές αντιλήψεις της σύγχρονης εποχής κι ειδικότερα στην εξόντωση των Εβραίων από τους Γερμανούς κατά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Χωριστήκαμε σε ομάδες και κάθε ομάδα είχε διαφορετικό θέμα. Εμείς ασχοληθήκαμε με τους Εβραίους ενώ κάποιες άλλες ομάδες είχαν ως θέμα την ξενοφοβία και την εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο. Στο πόστερ της ομάδας αναρτήσαμε εικόνες σχετικά με την εξόντωση των Εβραίων και τις ταπεινώσεις που υπέστησαν από τους Γερμανούς. Ενδεικτικά, παρουσιάσαμε το αστέρι που έπρεπε να φοράνε οι Εβραίοι στα στρατόπεδα συγκεντρώσεων για να τους ξεχωρίζουν. Σκοπός της εργασίας αυτής ήταν να αποδείξουμε πως ο ρατσισμός κάθε μορφής πρέπει να εκλείψει από τις σύγχρονες κοινωνίες.

Comenius 2003 2  Comenius 2003 3