aei2019 1Το σχολείο μας λειτούργησε και φέτος ως συνεργαζόμενο σχολείο με την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΑΣ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) για την υλοποίηση του Ετήσιου Προγράμματος Παιδαγωγικής Κατάρτισης (ΕΠΠΑΙΚ).

Οι σπουδαστές της ΑΣΠΑΙΤΕ που επέλεξαν το Ράλλειο Λύκειο για την υλοποίηση της πρακτικής τους άσκησης παρακολουθήσαν 6 ώρες δειγματικής διδασκαλίας σε μαθήματα των καθηγητών του σχολείου μας κας Αλευρομα- γείρου Σταυρούλας και κου Παναγιωτόπουλου Νικόλαου τον Μάρτιο 2018. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν μία ώρα Πρακτικής Άσκησης Διδασκαλίας σε σχολική τάξη, όπως προβλέπει το πρόγραμμα σπουδών του ΕΠΠΑΙΚ. Την εποπτεία της Πρακτικής Άσκησης Διδασκαλίας των 3 σπουδαστών της ΑΣ.ΠΑΙ.Τ.Ε. είχε ο καθηγητής του σχολείου μας κ. Παναγιωτόπουλος Νικόλαος.