afisa to spiti ths Bernarnta Almpa 2018Η Θεατρική ομάδα του σχολείου μας συνεχίζοντας για πέμπτη χρονιά φέτος την πορεία της πάνω στο σανίδι παρουσίασε για τη σχολική χρονιά 2017-18 το έργο του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα « Το σπίτι της Μπερνάρντα Άλμπα» στις 21, 22 Απριλίου 2018 για το ευρύ κοινό και στις 24, 25 Απριλίου 2018 για τις μαθήτριες του Γυμνασίου και Λυκείου του Ραλλείου Θηλέων Πειραιά. Οι 20 μαθήτριες μετά από πολύωρες πρόβες σε όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους (κάθε Κυριακή) έφθασαν σε εξαιρετικές ερμηνείες καταφέρνοντας να παρουσιάσουν ένα άρτιο αποτέλεσμα. Οι μαθήτριες- ηθοποιοί κατάφεραν να μεταδώσουν στους θεατές το σκληρό και απάνθρωπο περιβάλλον του συντηρητισμού της οικογένειας-κοινωνίας που θυσιάζει τα «θέλω» στον βωμό των προλήψεων και των στερεοτύπων. Η εμφανής συγκίνηση του κοινού κατά την έξοδο ήταν η απόδειξη της μεγάλης επιτυχίας της Θεατρικής Ομάδας. Η σκηνοθεσία έγινε από τη φιλόλογο-διδάκτορα Θεατρικών Σπουδών κα Μαρία Παναγιωτοπούλου και η προσαρμογή του κειμένου από τον φιλόλογο-συγγραφέα κ. Δημήτρη Χριστόπουλο.

Δείτε ολόκληρη την θεατρική παράσταση

bernarda alba proskl 2018

bernarda alba 1 2018