Η θεατρική ομάδα του σχολείου, μετά από ενέργειες του διευθυντή Δρ. Δημήτριου Καλαϊτζίδη, συνεργάστηκε με το Λύκειο Μικέλε Αμάρι του Τζιάρρε της Σικελίας και αποφάσισαν από κοινού να ανεβάσουν αρχαίο θέατρο: εμείς τις «Εκκλησιάζουσες»του Αριστοφάνη και οι Ιταλοί «Τραχίνιες» του Ευριπίδη. Στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας η θεατρική ομάδα των τριάντα ατόμων με αρχηγό το διευθυντή Δρ. Δημήτριο Καλαϊτζίδη και συνοδούς, τους συντονιστές του προγράμματος, Δρ.Μαρία Παναγιωτοπούλου (φιλόλογο-θεατρολόγο) και Δημήτρη Χριστόπουλο (φιλόλογο-συγγραφέα) επισκέφθηκαν τη Σικελία, από τις 27 Μαρτίου έως την 1 Απριλίου 2017.

Αρχικά ξεναγήθηκαν στο Παλέρμο , περπάτησαν τα γραφικά δρομάκια και πήραν μια πρώτη γεύση Σικελίας. Ο δεύτερος σταθμός του ταξιδιού, ο Ακράγαντας, εντυπωσίασε κυρίως το αρχαιοελληνικό του στοιχείο που είναι ευδιάκριτο παντού και ιδιαίτερα η περίφημη «κοιλάδα των ναών», ένας επιβλητικός χώρος 12 χιλιομέτρων με την ιστορία της Magna Grecia. Την τρίτη ημέρα της εκδρομής το Ράλλειο Λύκειο μαζί με αντιπροσωπεία του Λυκείου Μικέλε Αμάρι ταξίδεψαν μαζί στο μαύρο τοπίο του ηφαιστείου της Αίτνας. Επόμενος σταθμός της ίδιας ημέρας: Κατάνια, η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη σε πληθυσμό της Σικελίας. Ξεκινώντας από την κεντρική πλατεία Πλάτσα ντελ Ντουόμο, οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στο Θέατρο Μάσιμο Μπελίνι, στον καθεδρικό ναό της Κατάνια αφιερωμένο στην Αγία Αγαθή, στο Ρωμαϊκό θέατρο κ.ά. Η τέταρτη ημέρα ήταν αφιερωμένη στο Λύκειο Αμάρε. Εκεί καθηγητές και μαθήτριες του Ραλλείου φιλοξενήθηκαν και αντάλλαξαν δώρα με τους καθηγητές και τους μαθητές του Σικελικού σχολείου. Επόμενος σταθμός της ίδιας μέρας: Ταορμίνα. Η ξενάγηση στα δρομάκια της γραφικής πόλης κατέληξε στο εντυπωσιακό για την αρχιτεκτονική του, αρχαίο θέατρο (Teatro Greco). Η καλύτερη όμως στιγμή ήταν η επίσκεψη στο αρχαίο Ωδείο της Ταορμίνα, αφού εκεί λίγες ώρες μετά τα δυο σχολεία ένωναν τις δυνάμεις τους στο αρχαίο θέατρο. Οι Έλληνες με τις Εκκλησιάζουσες του Αριστοφάνη και οι Ιταλοί με τις Τραχίνιες του Ευριπίδη. Η επόμενη και τελευταία μέρα του ταξιδιού ήταν αφιερωμένη στις Συρακούσες και στον περίφημο αρχαιολογικό χώρο. Η περιήγηση συνεχίστηκε στο νησί της Ορτυγίας, μια νησίδα λίγα μέτρα μπροστά στην ακτή της Σικελίας. Μετά τον τελευταίο σταθμό, η ομάδα επέστρεψε στην Αθήνα έχοντας στις αποσκευές τις πολλές καινούριες εμπειρίες και ευχάριστες συγκινήσεις από το ταξίδι των 5 ημερών.