tsits 1 m

tsits 2Μια υπέροχη μουσικοθεατρική παράσταση με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση του μεγάλου μουσικού - τραγουδοποιού Βασίλη Τσιτσάνη παρακολούθησαν όσοι παραβρέθηκαν στην εκδήλωση του Ραλλείου Γενικού Λυκείου Θηλέων Πειραιά, το Σάββατο 28 και την Κυριακή 29 Μαρτίου 2015, στο Θέατρο της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιώς Jeanne d' Arc. Το μουσικοθεατρικό έργο "Ό,τι κι αν πω, δεν σε ξεχνώ...", σκηνοθέτησε η Μαίρη Παναγιωτοπούλου, καθηγήτρια (φιλόλογος και θεατρολόγος του σχολείου μας). Μαζί με τις μαθήτριες επί σκηνής έπαιζε ζωντανά οκταμελής ορχήστρα, υπό την διεύθυνση του Αρίστου Χαριτωνίδη, με επτά τραγουδίστριες και έναν τραγουδιστή.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Ηθοποιοί: Έλλη Αναστασάκου, Ιωάννα Βασιλάκη, Ναταλία Γιαννακοπούλου, Πελαγία Γούναρη, Βασιλική Γκρανιά, Ιωάννα Ζώη, Ελένη Καλπάκα, Αθηνά Καναβού, Πέγκυ Καραπάνου, Έλενα Κεραμιδά, Βάσια Κουμπή, Ελευθερία Μερντάνη, Βέρα Πάρδου, Αναστασία Παρασκευοπούλου, Ευαγγελία Πετσοπούλου, Εύα Τσουρούφλη. Δημήτρης Αγγελιδάκης (καθηγητής), Καλλιόπη Μπεχράκη (καθηγήτρια), Νίκος Παναγιωτόπουλος (καθηγητής).

Μουσικοί: Αρίστος Χαριτωνίδης: 1ο μπουζούκι, Βασίλης Δημούδης: 2ο μπουζούκι, Βασίλης Δημητρίου: τζουράς-μπαγλαμάς, Αναστασία Ανδρούτσου: πιάνο, Δημήτρης Αγγελιδάκης (καθηγητής): ακορντεόν, Μιχάλης Φωτιάδης: κιθάρα, Πάρης Κρουστάλλης: μπάσο, Δαμιανός Γαβριηλίδης: κρουστά.

Τραγούδι: Ιωάννα Βραχλιώτη (μαθήτρια), Γκλόρια Ζαΐμι (μαθήτρια), Ιωάννα Ζώη (μαθήτρια), Αργυρώ Κωτσίρα (μαθήτρια), Ευαγγελία Πετσοπούλου (μαθήτρια), Άλκηστις Ηλιάδη (απόφοιτος Ραλλείου), Κατερίνα Καλαϊτζίδου, Δημήτρης Καλαϊτζίδης (διευθυντής).

Σκηνοθεσία: Μαρία Παναγιωτοπούλου (καθηγήτρια).

Σκηνικά - Κοστούμια, διδασκαλία χορών: Πανωραία Κολέντζου (καθηγήτρια).

Δημιουργικό παρουσιάσεων: Τάκης Μαρκόπουλος (καθηγητής).

Τεχνική υποστήριξη: Ευτύχης Αρμακόλας, Παναγιώτα Μουράτη (μαθήτρια).

Συντονιστές της εκδήλωσης:

Για το θεατρικό μέρος: Μαρία Παναγιωτοπούλου, Πανωραία Κολέντζου.

Για το μουσικό μέρος: Δημήτρης Αγγελιδάκης, Αρίστος Χαριτωνίδης.

Αφίσα