Την Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014 ο Όμιλος Μάθησης και Αναψυχής «Έξω» οργάνωσε επίσκεψη στη λίμνη Βουλιαγμένης. Εκτός από τις μαθήτριες του Ομίλου και το Δ/ντή του σχολείου, Δ. Καλαϊτζίδη, στην εκδρομή συμμετείχαν μαθήτριες όλων των τάξεων, καθηγητές και γονείς. Η εκδήλωση περιελάμβανε ξενάγηση στη λίμνη από το γιατρό, το ναυαγοσώστη, και το φύλακα του χώρου. Οι εκδρομείς χάρηκαν ιδιαίτερα τα ψαράκια garra-rufa, γνωστά για την απολέπιση που κάνουν σε χέρια και πόδια. Είχαν ακόμα την ευκαιρία να γνωρίσουν τη λιγότερο γνωστή μικρή λίμνη στο πίσω μέρος του χώρου.

Τέλος, ο Δ/ντής του σχολείου, Δ. Καλαϊτζίδης, ενημέρωσε ως προς τη γεωλογική πλευρά της λίμνης δίνοντας στις μαθήτριες να συμπληρώσουν φύλλο εργασίας για όλα όσα παρακολούθησαν. Η επιστροφή έγινε το μεσημέρι.

bouliagmeni 1   bouliagmeni 2