Κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς το 15μελές μαθητικό συμβούλιο του Σχολείου μας ανέλαβε τη πρωτοβουλία να συγκεντρώσει χρήματα τα οποία θα προσφέρονταν σε παιδιά που είχαν μεγάλη ανάγκη. Συγκεντρώθηκαν 750 ευρώ, τα οποία χωρίστηκαν σε τρία ισόποσα μέρη. Σε δύο μαθητές με σοβαρά προβλήματα υγείας προσφέρθηκαν από 250 ευρώ (Γ.Κ. ΤΟΥ 1ου ΕΠΑΛ Νάουσας και της 12χρονης Σ.Μ. από την Λαμία), ενώ άλλα 250 ευρώ δόθηκαν στην «Κιβωτό του Κόσμου». Ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου μας αισθάνεται την ανάγκη να εκφράσει τη χαρά του για τις μαθήτριές μας, οι οποίες πάντα βρίσκουν χρόνο και τρόπο να δηλώσουν έμπρακτα την υποστήριξή τους σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες. Τέτοιες συμπεριφορές δυναμώνουν τα ίδια τα παιδιά μας ώστε να αντιμετωπίζουν με ευαισθησία παρόμοια προβλήματα στο μέλλον.

Αγαπητές μας μαθήτριες, είμαστε υπερήφανοι που είμαστε καθηγητές σας!

Ο Σύλλογος καθηγητών του Ραλλείου Λυκείου Θηλέων Πειραιά

Ευχαριστήριο του 1ου ΕΠΑΛ Νάουσας στο Ράλλειο Λύκειο Θηλέων Πειραιά

Με μεγάλη χαρά και ευγνωμοσύνη θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τις μαθήτριες του σχολείου σας για την ευγενική και γενναιόδωρη προσφορά τους προς τον μαθητή μας Γ.Κ. Τέτοιες ενέργειες ανθρωπιάς, εθελοντισμού και αλληλεγγύης στον συνάνθρωπο πρέπει να αποτελούν πρότυπα συμπεριφοράς και ήθους για τη σύγχρονη νεολαία. Με συγκίνηση σας ευχαριστούμε από τα βάθη καρδιάς μας και ευχόμαστε ολόψυχα οι πρωτοβουλίες σας αυτές να αποτελέσουν εφαλτήριο μίμησης και για άλλους νέους της ηλικίας σας. Να είστε πάντα εσείς, οι γονείς σας και οι εκπαιδευτικοί σας, ο λόγος που κάποιος σήμερα μπορεί να πιστέψει στην καλοσύνη των ανθρώπων, γιατί ο τρόπος με τον οποίο διαχειριζόμαστε ανθρώπους και καταστάσεις δείχνει πάντα την παιδεία μας.

Νάουσα 9-6-2020

Με τιμή