Την Τετάρτη 22 Μαΐου, τελευταία ημέρα της σχολικής χρονιάς, καθηγητές και μαθήτριες της Ομάδας Κοινωνικής Αλληλεγγύης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Πρότυπο Εθνικό Νηπιοτροφείο Καλλιθέας, το οποίο φιλοξενεί παιδιά ηλικίας από 2,5 έως 6 ετών, και παρέδωσαν στους υπεύθυνους του ιδρύματος τρόφιμα, παιδικά παιχνίδια, βιβλία και δωροεπιταγές που είχαν συγκεντρωθεί από προσφορές των εκπαιδευτικών, των μαθητριών και των οικογενειών τους.

Οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί συνοδοί τους (Γιώργος Κατωπόδης-Βιολόγος και Νίκος Παναγιωτόπουλος-Κοινωνιολόγος) ενημερώθηκαν από τους υπευθύνους του ΠΕΝΚ για τις συνθήκες στις οποίες μεγαλώνουν τα παιδιά, τα προβλήματα τους και τις δράσεις αλληλεγγύης οι οποίες στηρίζουν την δραστηριότητα του Νηπιοτροφείου. Η επίσκεψη διήρκεσε σχεδόν μιάμιση ώρα, χρονικό διάστημα στο οποίο οι μαθήτριες γνώρισαν τα παιδιά, έπαιξαν μαζί τους, τους έδειξαν την αγάπη τους και ανανέωσαν το ραντεβού τους για μια νέα συνάντηση την επόμενη σχολική χρονιά. Την δραστηριότητα συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί Γιώργος Κατωπόδης(Βιολόγος) και Λαμπρινή Μάμαλη(Θεολόγος).

Ευχαριστούμε τους καθηγητές, τις μαθήτριες και τις οικογένειες τους για την υποστήριξη της δραστηριότητας μας.

oka 22 5 2019 1    oka 22 5 2019 2