Παιδαγωγική ομάδα: Κατωπόδης Γεώργιος (Βιολόγος)-Συντονιστής, Ζουμπλιός Πέτρος (Φυσικός), Μαρκόπουλος Παναγιώτης (Βιολόγος).

Βασικός στόχος του προγράμματος ήταν οι μαθήτριες να υλοποιήσουν δράσεις φροντίδας των αδέσποτων ζώων, να γνωρίσουν καλύτερα και να αγαπήσουν τα ζώα, να συμμετέχουν σε προσπάθειες που αφορούν τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των ζώων, να συμβάλουν στην ευαισθητοποίηση της κοινωνίας στο πρόβλημα των αδέσποτων και στην προστασία τους.

Στο πλαίσιο του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για την ενημέρωση των μαθητριών για τα προβλήματα των αδέσποτων ζώων.

Η Φιλοζωική ομάδα του σχολείου μας επισκέφτηκε τη Σύρο από 9 έως και 12 Μαΐου 2019. Τα κορίτσια της ομάδας ενημερώθηκαν για τις συνθήκες που ζουν τα αδέσποτα της περιοχής, επισκέφτηκαν το καταφύγιο αδέσποτων και ξεναγήθηκαν σε χαρακτηριστικά σημεία του νησιού.