Την Τετάρτη 15/3/23, οι μαθήτριες των τμημάτων Α4 και Α5, οι οποίες διδάσκονται την Γερμανική ως δεύτερη ξένη γλώσσα, επισκέφθηκαν το Goethe Institut (Ινστιτούτο Γκαίτε) και συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Παρακολούθησαν την γερμανική ταινία Dein Hertz Tanzt, η οποία αναφέρεται σε μια έφηβη σπουδάστρια κλασικού χορού που ανακαλύπτει το «χορό του δρόμου» (street dance) και βρίσκεται στο δίλημμα αν θα πρέπει να ακολουθήσει την οικογενειακή παράδοση στον κλασικό χορό ή τη νέα της αγάπη. Οι μαθήτριες συμπλήρωσαν ερωτηματολόγιο πριν από την προβολή της ταινίας, ενώ μετά ακολούθησε συζήτηση. Πριν από την προβολή, επισκέφθηκαν την έκθεση «Τόποι νερού στο Αθηναϊκό αστικό τοπίο». Επίσης, περιηγήθηκαν στη Βιβλιοθήκη του Ινστιτούτου όπου ασχολήθηκαν με δραστηριότητα εν όψει της Ημέρας της Ποίησης (21 Μαρτίου), προτεινόμενη από το Δίκτυο Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO ASPnet. Τέλος, ομάδα μαθητριών ενημερώθηκε για τις προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στη Γερμανία από την υπεύθυνη του εν λόγω Γραφείου.
Η επίσκεψη οργανώθηκε από την εκπαιδευτικό Γερμανικής του σχολείου Α. Πατίκα, η οποία συνόδευσε τις μαθήτριες μαζί με τους εκπαιδευτικούς Γ. Πανόπουλο και Κ. Χριστοδούλου.

GOETHE INSTITUT