emp 2020.fwΤην Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020, στο πλαίσιο της ημέρας εκπαιδευτικών επισκέψεων του σχολείου μας, οι μαθήτριες της Α τάξης επισκέφθηκαν το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής στο Μοσχάτο Αττικής.

Το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής, το μοναδικό στο είδος του στη Νοτιοανατολική Ευρώπη, ξεκίνησε τις δραστηριότητες του το 2009 και από το 2012 αποτελεί τον πρώτο επίσημο φορέα στην Ελλάδα που συγκεντρώνει σε έναν ενιαίο χώρο τη γνώση για την εξέλιξη στο χώρο της πληροφορικής από το 1970 μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 1990.

Οι μαθήτριες παρακολούθησαν ξενάγηση στον χώρο του Μουσείου από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικών προγραμμάτων η οποία περιελάβανε:

• ιστορική αναδρομή στην εξέλιξη της πληροφορικής
  • διαδραστική επίδειξη των εξαρτημάτων (λυχνίες) που χρησιμοποιήθηκαν στους πρώτους υπολογιστές
  • παρουσίαση των πρώτων προσωπικών υπολογιστών (PC)
  • επίδειξη της χρήσης των πρώτων μικροϋπολογιστών
  • διαδραστική «φόρτωση» παιχνιδιού σε υπολογιστή 30ετίας
  • παρουσίαση συμβατών υπολογιστών με τους IBM (PC compatibles)
  • παρουσίαση παιχνιδοκονσολών και των πρώτων games
  • παρουσίαση των πρώτων φορητών υπολογιστών
  • παρουσίαση των πρώτων αποθηκευτικών μέσων (διάτρητες κάρτες, μαγνητικές ταινίες, κασέτες, ταινίες)
  • παρουσίαση σκληρών δίσκων τεραστίων διαστάσεων
  • παρουσίαση μνημών (ROM & RAM) υπολογιστών της δεκαετίας του ΄60
  • ιστορική αναδρομή της εξέλιξης του internet και επίδειξη χρήσης των πρώτων modems.

Οι μαθήτριες κατανόησαν την εξέλιξη της τεχνολογίας συμμετέχοντας ενεργά στην ξενάγηση. Κατόπιν, είχαν την δυνατότητα να περιηγηθούν ελεύθερα στα εκθέματα του μουσείου και να γνωρίσουν σπάνια τεχνολογικά εκθέματα όπως παλαιότερους υπολογιστές, προγράμματα, ηλεκτρονικά παιχνίδια, κασέτες, δισκέτες κ.α. που συνέβαλαν στην εξέλιξη της τεχνολογίας.

Η επίσκεψη ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένη και η ικανοποίηση των μαθητριών από την επίσκεψη και την εξάσκησή τους ήταν πολύ μεγάλη.

Ευχαριστούμε όλο το προσωπικό του Ελληνικού Μουσείου Πληροφορικής για την εξαιρετική τους φιλοξενία και εξυπηρέτηση.

Η επίσκεψη οργανώθηκε από τον Υποδιευθυντή και καθηγητή Πληροφορικής Δ. Αγγελιδάκη, ενώ τις μαθήτριες συνόδευσαν η καθηγήτρια Πληροφορικής Μ. Συκά, με υπεύθυνο καθηγητή τον κο. Αγγελιδάκη Δημήτρη και Συνοδούς καθηγητές την κα. Συκά Μαρία, τους φιλολόγους Α. Γιούργα και Δ. Χριστόπουλο, τον Μαθηματικό Ν. Τάσο και τη Θεολόγο Λ. Μάμαλη.