Στις 22-1-2020, ημέρα εκπαιδευτικών επισκέψεων του σχολείου μας και στο πλαίσιο του μαθήματος της Φιλοσοφίας, μαθήτριες των Β2, Β4 και Β5 τμημάτων του σχολείου μας επιισκέφθηκαν το Ψηφιακό Μουσείο Ακαδημίας Πλάτωνος.

Αρχικά προβλήθηκαν τρία animated videos σχετικά με τη θεωρία του Πλάτωνα για τα μέρη της ψυχής και τα έργα του <<Συμπόσιο>> και <<Πολιτεία>>.Κατόπιν οι μαθήτριες,χωρισμένες σε ομάδες,διάβασαν κείμενα για τη ζωή του φιλοσόφου και ξεναγήθηκαν ψηφιακά στην Αθήνα της κλασικής εποχής και στους χώρους της Ακαδημίας που ίδρυσε.Σε ειδική αίθουσα είδαν την ψηφιακή αναπαράσταση του πλατωνικού σπηλαίου και τέλος έπαιξαν ψηφιακά παιχνίδια που αφορούν τον Πλάτωνα,τη σχολή του και το Δίκαιο.Με αυτούς τους τρόπους διαπίστωσαν τη συμβολή της τεχνολογίας στην προβολή της φιλοσοφίας.

Την επίσκεψη διοργάνωσε η φιλόλογος Κεσκεσιάδου Αναστασία,που συνόδευσε τις μαθήτριες με τις φιλολόγους Αδαμαντίδου Βασιλεία, Κατσούλια Δήμητρα και Μπεχράκη Καλλιόπη.

ekp ep 22 1 2020 3                        ekp ep 22 1 2020 4