Από τις 8 έως τις 12 Απριλίου πραγματοποιήθηκε εκδρομή μαθητριών της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας στην Ολλανδία, σε συνεργασία με το Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά.

Οι μαθήτριες Γυμνασίου και Λυκείου επισκέφτηκαν την πανέμορφη πόλη του Άμστερνταμ, με τα παραμυθένια κανάλια, την Ουτρέχτη, μία ιδιαίτερα γραφική φοιτητική πόλη, με πλακόστρωτους δρόμους, τα μικρά μαγαζάκια και την εκκλησία με το ψηλό καμπαναριό που προκαλεί δέος και θαυμασμό στον επισκέπτη. Η Χάγη, πόλη απαράμιλλης ομορφιάς, ήταν ένας από τους προορισμούς. Η λίμνη της Χάγης, η πινακοθήκη της, τα μοντέρνα και τα νεοκλασικά κτίρια της έκαναν την πόλη αξέχαστη. Στο Volendam, ένα από τα ψαροχώρια, δόθηκε η ευκαιρία στην ομάδα του σχολείου μας να δοκιμάσει τις τοπικές γεύσεις και να δει τις όμορφες, παραδοσιακές γειτονιές που στολίζουν την ακτή. Εκεί, όπως και στο Amersfoort, μία παραδοσιακή ολλανδική πόλη, δόθηκε η ευκαιρία στις μαθήτριες να επισκεφθούν την αγορά και να παρατηρήσουν ένα κομμάτι της καθημερινότητας των Ολλανδών, τα ψώνια και τον μεσημεριανό καφέ. Πέρα όμως από τις πόλεις, η ομορφιά αυτής της χώρας απεικονίστηκε στις πολύχρωμες τουλίπες που στόλιζαν σχεδόν κάθε δρόμο καθώς και το πάρκο Keukenhof, στο οποίο τα λουλούδια, ο ήχος του τρεχούμενου νερού, ο κόσμος και η μουσική μας χάρισαν στιγμές βγαλμένες από παραμύθι. Το ταξίδι μας στην Ολλανδία τελείωσε με τη βόλτα μας με το καραβάκι στον ποταμό Άμστελ. Τέλος, οι επισκέψεις του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό Διαστημικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογίας (ESTEC) στο Νoordwijk, στο Μουσείο Van Gogh στο Άμστερνταμ και στην Εθνική Πινακοθήκη της Χάγης μας έφεραν πιο κοντά στην επιστήμη και την τέχνη και ενίσχυσαν τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα αυτής της εκδρομής.

Τις μαθήτριες του Ραλλείου Λυκείου συνόδευσαν ο Υποδιευθυντής Δ. Αγγελιδάκης και ο εκπαιδευτικός Γ. Κατωπόδης.

Ekp ekdromi Ollandia 2019 2   Ekp ekdromi Ollandia 2019 1