Την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018, οι μαθήτριες της Γ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Εκεί, με την βοήθεια φοιτητών, ξεναγήθηκαν σε 3 από τα 6 τμήματα της Σχολής. Πρώτος σταθμός της επίσκεψης υπήρξε το τμήμα επιστήμης φυτικής παραγωγής, στο οποίο οι μαθήτριες έμαθαν για τις γεωργικές καλλιέργειες και την λειτουργία μιας in vitro παραγωγής. Στο εργαστήριο Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου είδαν ποικίλα είδη φυτών , έμαθαν τις ονομασίες τους και τη χρήση τους στην φαρμακευτική, στην παραγωγή αρωματικών προϊόντων κι αλλού. Στο τμήμα επιστήμης ζωικής παραγωγής τους δόθηκε η ευκαιρία να πληροφορηθούν σχετικά με την εκτροφή των ζώων που υπάρχουν στην Σχολή ενώ στο εργαστήριο μελισσοκομίας και σηροτροφίας για την επεξεργασία του μεταξιού και την εκτροφή μελισσών. Τελευταίος σταθμός της περιήγησης ήταν το τμήμα τροφίμων και διατροφής του ανθρώπου στο οποίο επισκέφτηκαν το εργαστήριο Γαλακτοκομίας.

geoponiko g 2018