mathimatiko ekpa 2015Την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου, οι 15 μαθήτριες της Γ Λυκείου της Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών που εξετάζονται στα Μαθηματικά, επισκέφτηκαν το Μαθηματικό Τμήμα του Ε.Κ.Π.Α με την καθηγήτρια Μαθηματικών του σχολείου, κ. Μαγδαληνή Κοκκαλιάρη. Ξεναγήθηκαν και ενημερώθηκαν από την Αναπληρώτρια Υπεύθυνη Ολόκληρου του Κτιρίου της Βιβλιοθήκης, κ. Παναγιώτα Παπακωνσταντοπούλου, για τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης της Σχολής Θετικών Επιστημών και παρακολούθησαν το μάθημα της Βασικής Άλγεβρας με διδάσκοντα τον καθηγητή του Μαθηματικού τμήματος, κ. Χρήστο Αθανασιάδη. Τέλος, ο καθηγητής του τμήματος, κ. Απόστολος Μπουρνέτας, που ήταν και υπεύθυνος για όλη την επίσκεψη, τους παρουσίασε αναλυτικά τις δυνατότητες που ανοίγονται στους πτυχιούχους των Μαθηματικών και συζήτησε μαζί τους διεξοδικά τις απορίες και ανησυχίες τους. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Απόστολο Μπουρνέτα, τον κ. Χρήστο Αθανασιάδη, την κ. Παναγιώτα Παπακωνσταντοπούλου και τον κ. Γεώργιο Ψυχάρη, λέκτορα του Μαθηματικού τμήματος, που αποτέλεσε το συνδετικό κρίκο για την υλοποίηση της επίσκεψής μας.