Οι μαθήτριες της Β? τάξης επισκέφθηκαν την πόλη των Ιωαννίνων και τις γύρω περιοχές σττο πλαίσιο τετραήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής που πραγματοποιήθηκε από τις 17 έως τις 20 Μαρτίου 2016. Στην εκδρομή συμμετείχαν 52 μαθήτριες της με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς κκ Δροσάκη Σταύρο (Αρχηγός) , Γιούργα Αιμιλία και Μπεχράκη Καλλιόπη.

17/03/2016

Μετάβαση στα Ιωάννινα μέσω Καλαμπάκας. Στάση στην πόλη για παρατήρηση των βράχων των Μετεώρων και μεσημβρινό γεύμα. Άφιξη νωρίς το απόγευμα στα Ιωάννινα. Ομαδική έξοδος στην πόλη και επιστροφή στο ξενοδοχείο για δείπνο.

18/03/2016

Πρωινή επίσκεψη στο σπήλαιο του Περάματος. Στη συνέχεια αναχώρηση για Ζαγοροχώρια. Στάση στο Μονοδένδρι για γεύμα. Επίσκεψη στο Μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής που αποτελεί ένα φυσικό μπαλκόνι με εκπληκτική θέα στο φαράγγι του Βίκου. Επιστροφή αργά το απόγευμα στο ξενοδοχείο. Δείπνο στο ξενοδοχείο και προετοιμασία για ομαδική βραδινή έξοδο.

19/03/2016

Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης και ξενάγηση με έμφαση την κατασκευή και λειτουργία του αρχαίου θεάτρου. Επιστροφή στην πόλη των Ιωαννίνων και επίσκεψη στο νησάκι με ξενάγηση στο μουσείο Αλή Πασά. Γεύμα σε παραλίμνιο εστιατόριο και στη συνέχεια επίσκεψη στο Κάστρο των Ιωαννίνων που περιλαμβάνει το εθνογραφικό μουσείο που στεγάζεται στο τζαμί του Ασλάν Πασά. Δείπνο στο ξενοδοχείο και ομαδική βραδινή έξοδος.

20/03/2016

Επίσκεψη στο Μουσείο κέρινων ομοιωμάτων του Παύλου Βρέλλη. Στη συνέχεια αναχώρηση και επιστροφή στην Αθήνα μέσω Άρτας ? Αιτωλοακαρνανίας. Σε σχετικό ερωτηματολόγιο αξιολόγησης η εκδρομή χαρακτηρίστηκε από τις μαθήτριες ως άριστη σε ποσοστό 80%. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην ερώτηση «Η εκδρομή βελτίωσε τις σχέσεις με τις συμμαθήτριες μου» ποσοστό 70% των μαθητριών απάντησε αξιολογώντας με άριστα. Τέλος, το σχολείο έλαβε ευχαριστήρια επιστολή από το μουσείο Αλή Πασά για τη συμπεριφορά των μαθητριών κατά την επίσκεψή τους.

ioannina 2016 1   ioannina 2016 2