Την Πέμπτη 26-11-2015 οι μαθήτριες της Α? τάξης και της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας και το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο αντίστοιχα, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας.

Στο Αρχαιολογικό Μουσείο, οι μαθήτριες της Α? τάξης χωρισμένες σε τέσσερις ομάδες ενημερώθηκαν από επαγγελματίες ξεναγούς για τα εκθέματα της ελληνικής και ρωμαϊκής αρχαιότητας. Το Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας είναι από τα καλύτερα μουσεία του κόσμου και το σχολείο μας το επισκέπτεται ανελλιπώς. Την επίσκεψη οργάνωσε η καθηγήτρια Αναστασία Κεσκεσιάδου και συνόδεψαν επίσης οι καθηγητές Σταυρούλα Αλευρομαγείρου, Μαγδαληνή Κοκκαλιάρη, Γιώργος Μαντικός, Παναγιώτης Μανωλάκος, Αναστασία Ρασιώτη, και Κατερίνα Χριστοδούλου.

Στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο,οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν σε ένα χώρο υψηλής αισθητικής και να θαυμάσουν εξαιρετικά έργα τέχνης (ψηφιδωτά, φορητές εικόνες,ξυλόγλυπτα, γλυπτά, χειρόγραφα, χρυσόβουλα, πίνακες, τοιχογραφίες,τμήματα ναών,κεραμικά κλπ.) όλων των περιόδων της Βυζαντινής Ιστορίας,στις αίθουσες της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου.Το χρώμα, το φως, η πνευματικότητα,η Ορθόδοξη παράδοση, η εκφραστική λιτότητα,η μεταφυσική διάσταση της βυζαντινής τέχνης είναι μερικά μόνο από τα στοιχεία που την καθιστούν ιδιαίτερη και γοητευτική. Η ξενάγηση πραγματοποιήθηκε από την κ.Γεωργία Κιτσάκη η οποία είχε προ ημερών παρακολουθήσει η ίδια το σχετικό σεμινάριο του Μουσείου. Συνοδοί καθηγητές ήταν οι Π.Καγκίδης,Γ.Κιτσάκη, Α.Παιδονόμου.Ν.Παναγιωτόπουλος. Την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο διοργάνωσαν οι φιλόλογοι Αικατερίνη Παιδονόμου και Γεωργία Κιτσάκη.