Την Πέμπτη, 11 Οκτωβρίου 2012, το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτικές επισκέψεις στα πλαίσια της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Η Α΄τάξη επισκέφθηκε το Μουσείο της Τράπεζας της Ελλάδας. Ειδικοί επιστήμονες ξενάγησαν της μαθήτριες στα εκθέματα του Μουσείου, κάνοντας αναφορές στους κυριότερους σταθμούς της ιστορίας των ελληνικών κυρίως νομισμάτων, από την αρχαιότητα μέχρι και την καθιέρωση του ευρώ. Η ξενάγηση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση video με ανάλογο περιεχόμενο. Τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγητές Σ. Δροσάκης (Μαθηματικός), Αν. Κεσκεσιάδου (Φιλόλογος), Ν. Κόλλιας (Φυσικός), Αμ. Κότσιφα (Αγγλικής Φιλολογίας), Γ. Λάβδας (Γυμναστής) και Ν. Παναγιωτόπουλος (Κοινωνιολόγος).

Οι μαθήτριες της Β΄ τάξης επισκέφθηκαν τη Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας του Ιδρύματος Ευγενίδου. Συνδυάζοντας ψυχαγωγία και μάθηση, φαντασία και γνώσεις, παρεμβαίνοντας οι ίδιες στο εκθεσιακό περιβάλλον, είχαν την ευκαιρία να πειραματιστούν και να γνωρίσουν βασικές αρχές της επιστήμης και σύγχρονες τεχνολογικές εφαρμογές. Τα 65 διαδραστικά εκθέματα αναφέρονταν σε τρεις θεματικές ενότητες: «Ύλη και Υλικά», «Επικοινωνία: Ήχος και Εικόνα», και «Βιοτεχνολογία». Η επίσκεψη τελείωσε, αφού οι μαθήτριες παρακολούθησαν μια ενδιαφέρουσα επίδειξη πειραμάτων. Συνοδοί καθηγητές ήταν: Αιμ. Γιούργα (Φιλόλογος), Π. Κολέντζου (Φιλόλογος), Γ.Κατωπόδης (Βιολόγος), Κ. Λεμάνης (Μαθηματικός), Λ. Μάμαλη (Θεολόγος), Γ. Μαντικός (Μαθηματικός), και Π. Μαρκόπουλος (Βιολόγος).

Η Γ΄ τάξη, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας του Νεότερου και Σύγχρονου Κόσμου, επισκέφθηκε το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, το οποίο στεγάζεται στο κτίριο της Παλαιάς Βουλής. Επιστημονικοί συνεργάτες του Μουσείου ξενάγησαν τις μαθήτριες κάνοντας αρχή από την ιστορική αίθουσα της Παλιάς Βουλής. Είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά εκθέματα, συνδεόμενα άμεσα με το μάθημα της Ιστορίας, τα οποία ξεκινούσαν από την Άλωση της Κωνσταντινούπολης και έφθαναν μέχρι την Ελληνική Επανάσταση και τον 20ου αιώνα. Οι συχνές ερωτήσεις και παρατηρήσεις των μαθητριών για τα εκθέματα καθώς και οι συζητήσεις, που επακολούθησαν, αποδεικνύουν τη πολύπλευρη σημασία των διδακτικών επισκέψεων, οι οποίες συνδέονται άμεσα με τα διδακτικά αντικείμενα του σχολείου. Τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγήτριες Άν. Γαρυφαλλάκη (Φιλόλογος), Χ. Κανελετοπούλου (Φιλόλογος), Π. Καπελαρή (Φιλόλογος), Μ. Παναγιωτοπούλου (Φιλόλογος), Αικ. Χριστοδούλου (Αγγλικής Φιλολογίας) και οι καθηγητές Δ. Αγγελιδάκης (Πληροφορικής) και Γ. Χρυσοβέργης (Φιλόλογος).

BOULI1   TRAPEZA
 PLANITARIO1  PLANITARIO2