Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Θησαυροί του βυζαντινού πολιτισμού» πραγματοποιήθηκε διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Μυστρά των μαθητριών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε κατά το διήμερο 14 και 15 Απριλίου 2011. Τις μαθήτριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κκ Π. Καπελαρή (Φιλόλογος) , Μ. Βλάχου (Φιλόλογος) , Α. Σιάτρα (Θεολόγος) και Ε. Βράκα (Φυσικός).

Στις 14 Απριλίου οι μαθήτριες επισκέφθηκαν το Κάστρο του Παλαμηδίου, είδαν τη φυλακή του Κολοκοτρώνη και θαύμασαν από υψηλό σημείο την πόλη του Ναυπλίου. Στην πόλη της Σπάρτης επισκέφθηκαν το Μουσείο Ελιάς , για να διαπιστώσουν πώς παραγόταν το ελαιόλαδο σε παλαιότερα χρόνια. Την Παρασκευή το πρωΐ ξεκίνησαν για την πολιτεία του Μυστρά. Εκεί ανέβηκαν και τα τρία επίπεδα στα οποία είχε οργανωθεί η ζωή των Φράγκων κατακτητών και βυζαντινών υποτελών (παλάτι και 7 ναοί, αρχοντόσπιτα και στην κορυφή του λόφου το κάστρο, με ξεχωριστή τείχιση το κάθε επίπεδο). Θαύμασαν την πανοραμική θέα του κάμπου του Μυστρά, έγιναν εύστοχες παρατηρήσεις ως προς το ρυθμό των ναών, όπως διασώζονται στη σημερινή μορφή τους και τέλος βγήκαν από τα οχυρά τείχη της πολιτείας.